Հնդկաստանում կայծակը սպանել է 17 մարդու
Հնդկական Բիխար նահանգում այս գիշեր 17 մարդ է մահացել կայծակի հարվածից: Ավելի քան 20 մարդ լուրջ այրվածքներ է ստացել:
«Մահացածներից 10-ը տղամարդ են, 5 կին, երկուսը` երեխա. Բոլորը գյուղաբնակներ են: Իշխանությունների կոմղից որոշում է կայացվել զոհվածների յուրաքանչյուրի ընտանիքին 100 հազար ռուպիի կամ 2,1 հազար դոլարի փոխահատուցում տրամադրել»,- հաղորդել է նահանգային իշխանությունների ներկայացուցիչը:
«Վեստի.ռու»-ն տեղեկացնում է, որ ամեն տարի Հնդկաստանում կայծակի հարվածից հարյուրավոր մարդիկ են մահանում, դեպքրեի մեծ մասը տեղի է ունենում մուսսոնային սեզոնի ժամանակ, որը տևում է հունիսից սեպտեմբեր:
Հատկապես տուժում է երկրի հյուսիս-արևելքի Բիխար գյուղատնտեսական հարթավայրային նահանգը. միայն անցնող ամիս այստեղ կայծակից 26 մարդ է մահացել:

Жертвами молний в Индии стали 17 человек
В индийском штате Бихар во время проливного дождя, имевшего место этой ночью, 17 человек были убиты разрядами молний и свыше 20 получили серьезные ранения в виде ожогов. Об этом сообщает «Интерфакс».
«Среди погибших – десять мужчин, пять женщин и двое детей, все жители сельских районов. Властями принято решение о выделении компенсаций семьям погибших в размере 100 тыс. рупий (2,1 тыс. долларов) в каждом случае», – сказал сегодня агентству представитель отдела борьбы со стихийными бедствиями правительства штата.
Отмечается, что смерть от удара молнии ежегодно настигает в Индии сотни людей, особенно часто это происходит в сезон муссонов, который длится с июня по сентябрь. Чаще всего страдает равнинный сельскохозяйственный штат Бихар на северо-востоке страны: только за минувший месяц молнией было убито 26 человек.