Հայաստանին կտրամադրվի 13.48 մլն դոլար փոխառություն
Օգոստոսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության և Գյուղատնտեսության միջազգային զարգացման հիմնադրամի (IFAD) միջև նախաստորագրվեց «Գյուղական կարողությունների ստեղծման ծրագրի» ֆինանսավորման մասին համաձայնագիրը, որով ՀՀ-ին կտրամադրվի 13.48 մլն դոլար փոխառություն և 500 հազար դոլար դրամաշնորհ` Հայաստանի գյուղական տարածքներում աղքատության կրճատմանն աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով:
Ինչպես հայտնեցին ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, համաձայնագիրը նախաստորագրեցին ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը և Գյուղատնտեսության միջազգային զարգացման հիմնադրամի Հայաստանի ծրագրերի ղեկավար Հենինգ Պեդերսենը:
Ծրագրի առաջին բաղադրիչը ներառում է «Հայկական միրգ» ԲԲԸ հիմնումով և ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով պտղի և ընկուզեղենի արդյունավետ արտադրության կազմակերպումը: Այգեգործական ներդրումները նախատեսվում է իրականացնել Տավուշի և Վայոց Ձորի մարզերում, ինչպես նաև Արագածոտնի մարզի Թալինի տարածաշրջանում:
Երկրորդ` Գյուղական ենթակառուցվածքներ բաղադրիչի օժանդակությամբ ներդրումներ կկատարվեն գազամատակարարում, ջրարբիացում, գյուղական ճանապարհներ ենթակառուցվածքներում: Այս բաղադրիչն ընդգրկելու է հանրապետության յոթ մարզերը (Տավուշ, Սյունիք, Վայոց Ձոր, Գեղարքունիք, Արմավիր, Լոռի և Շիրակ):
Փոխառության տրամադրման պայմաններն են` տարեկան 0.75% հաստատագրված ծառայավճար, 20 տարվա մարման ժամկետ, որից 10 տարին` արտոնյալ:

IFAD предоставил Армении около $14 млн. на льготных условиях
Сегодня Международный фонд развития сельского хозяйства (IFAD) и министерство сельского хозяйства Армении предварительно подписали программу «Развитие возможностей для села», согласно которой республика получит кредит в размере 13,48 млн. долл. и грант в 500 тыс. долларов для оказания помощи сельским районам страны. Об этом сообщает пресс-служба министерства финансов РА.
Соглашение было подписано министром финансов Армении Тиграном Давтяном и руководителем армянских программ Международного фонда развития сельского хозяйства Хеннингом Педерсеном.
В рамках программы в частности планируется создание систем распределения газа, питьевой и оросительной воды. Программа будет развернута в семи областях Армении – Шираке, Лори, Арагацотне, Гегаркунике, Вайоц Дзоре, Сюнике и Тавуше.
Помимо восстановления инфраструктуры и строительства, программа включает также создание фруктовых и ореховых садов в ряде областей республики.
Средства IFAD предоставит сроком на 20 лет, причем, с льготным периодом в 10 лет, под 0,75% годовых. Начало реализации программы намечается на 2011 год, а ее завершение – на 2016 год.