Հայաստանին կտրամադրվի 13.48 մլն դոլար փոխառություն
Օգոստոսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության և Գյուղատնտեսության միջազգային զարգացման հիմնադրամի (IFAD) միջև նախաստորագրվեց «Գյուղական կարողությունների ստեղծման ծրագրի» ֆինանսավորման մասին համաձայնագիրը, որով ՀՀ-ին կտրամադրվի 13.48 մլն դոլար փոխառություն և 500 հազար դոլար դրամաշնորհ` Հայաստանի գյուղական տարածքներում աղքատության կրճատմանն աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով:
Ինչպես հայտնեցին ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, համաձայնագիրը նախաստորագրեցին ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը և Գյուղատնտեսության միջազգային զարգացման հիմնադրամի Հայաստանի ծրագրերի ղեկավար Հենինգ Պեդերսենը:
Ծրագրի առաջին բաղադրիչը ներառում է «Հայկական միրգ» ԲԲԸ հիմնումով և ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով պտղի և ընկուզեղենի արդյունավետ արտադրության կազմակերպումը: Այգեգործական ներդրումները նախատեսվում է իրականացնել Տավուշի և Վայոց Ձորի մարզերում, ինչպես նաև Արագածոտնի մարզի Թալինի տարածաշրջանում:
Երկրորդ` Գյուղական ենթակառուցվածքներ բաղադրիչի օժանդակությամբ ներդրումներ կկատարվեն գազամատակարարում, ջրարբիացում, գյուղական ճանապարհներ ենթակառուցվածքներում: Այս բաղադրիչն ընդգրկելու է հանրապետության յոթ մարզերը (Տավուշ, Սյունիք, Վայոց Ձոր, Գեղարքունիք, Արմավիր, Լոռի և Շիրակ):
Փոխառության տրամադրման պայմաններն են` տարեկան 0.75% հաստատագրված ծառայավճար, 20 տարվա մարման ժամկետ, որից 10 տարին` արտոնյալ:

International Fund for Agricultural Development (IFAD) and Armenia’s Ministry of Agriculture have preliminary signed Rural Areas Economic Development Programme, in line with which Armenia will receive a $13,48 million loan and a $500,000 grant for aid to rural areas of the country, a spokesperson to Armenian Ministry of Finance told media.
The programme was signed by Armenia’s Minister of Finance Tigran Davtian and Country programme manager Henning Pedersen.
The programme supports proposals for small-scale infrastructure related to commercial activities such as water points for livestock, small irrigation and road works, and to environmental activities regarding dairy and slaughterhouse enterprises. It will operate in mountain zones in the provinces of Aragatsotn, Gegharkunik, Lori, Shirak, Syunik, Tavusgh and Vayots Dzor.
In addition to restoration of infrastructures and construction works, the programme supports planting of fruit and nut gardens in several provinces of the country.
The loan has term of 20 years with 10-year period of grace. The programme’s start is scheduled for 2011, and the project will end in 2016.