Իրանը դադարեցրել է Թուրքիա բնական գազի մատակարարումը
Իրանը դադարեցրել է Թուրքիա բնական գազի մատակարարումը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի Գազի ազգային ընկերության մամլո ծառայության ղեկավար Մաջիդ Բուջարզադեն:
Համաձայն Բուջարզադեի` գազի մատակարարումը դադարեցվել է թուրքական կողմի խնդրանքով` հաշվի առնելով «Թուրքիայի տարածքում տեղ գտած տեխնիկական խնդիրները»:
Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, Իրանի Գազի ազգային ընկերության մամլո ծառայության ղեկավարն ընդգծել է, որ գազի մատակարարումը կվերականգնվի, երբ վերացվեն առկա խնդիրները:
Հիշեցնենք, որ անցած գիշեր թուրքական Արգի նահանգում, Էլեսկիրտ քաղաքի մոտակայքում անցնող գազատարի հատվածում տեղի է ունեցել ուժեղ պայթյուն: Համաձայն թուրքական աղբյուրների, դա դիվերսիոն գործողություն էր, որն իրականացրել են Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալները:

Iran halts gas supplies to Turkey
Iran has halted natural gas supplies to Turkey, spokesman for the National Iranian Gas Company Majid Bujarzade declared.
According to the Bujarzade, gas supplies were stopped at Turkish side’s request, “due to technical problems in the territory of Turkey.”
Gas supplies will be restored after the problems are eliminated, spokesman stressed as reported by ITAR|-TASS.
Last night, an explosion hit a pipeline carrying natural gas from Iran to Turkey, in the Argi province of Turkey, near the city of Eleskirt. Turkish sources say it was a diversion and blame militants of the separatist Kurdistan Workers’ Party, or PKK, for the blast.