Իրանը դադարեցրել է Թուրքիա բնական գազի մատակարարումը
Իրանը դադարեցրել է Թուրքիա բնական գազի մատակարարումը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի Գազի ազգային ընկերության մամլո ծառայության ղեկավար Մաջիդ Բուջարզադեն:
Համաձայն Բուջարզադեի` գազի մատակարարումը դադարեցվել է թուրքական կողմի խնդրանքով` հաշվի առնելով «Թուրքիայի տարածքում տեղ գտած տեխնիկական խնդիրները»:
Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, Իրանի Գազի ազգային ընկերության մամլո ծառայության ղեկավարն ընդգծել է, որ գազի մատակարարումը կվերականգնվի, երբ վերացվեն առկա խնդիրները:
Հիշեցնենք, որ անցած գիշեր թուրքական Արգի նահանգում, Էլեսկիրտ քաղաքի մոտակայքում անցնող գազատարի հատվածում տեղի է ունեցել ուժեղ պայթյուն: Համաձայն թուրքական աղբյուրների, դա դիվերսիոն գործողություն էր, որն իրականացրել են Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության զինյալները:

Иран приостановил поставки природного газа в Турцию
Иран приостановил поставки природного газа в Турцию. Об этом, как передает ИТАР-ТАСС, сообщил накануне информационному агентству ИРНА руководитель пресс-службы Национальной газовой компании Ирана Маджид Буджарзаде.
По его словам, поставки приостановлены по просьбе турецкой стороны «в связи с техническими проблемами на территории Турции».
Как сообщает “Росбалт.ру”, иранская компания готова возобновить подачу газа в любой момент, как только эти проблемы будут устранены, отметил Буджарзаде.
Предыдущей ночью в турецкой восточной провинции Арги, близ города Элескирт произошел мощный взрыв на газопроводе, по которому Турция получает иранский природный газ. Согласно данным турецких источников, вероятно, это была диверсия боевиков Курдской рабочей партии, которая более 2,5 десятилетий ведет вооруженную борьбу, добиваясь автономии Курдистана. В настоящее время на газопроводе ведутся ремонтные работы, возникший пожар потушен.