Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունը կորցրել է 800 մլն դոլար
Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության (SOCAR) գնած թուրքական առաջատար «Petkim» նավթաքիմիական համալիրի արժեքը 40 տոկոսով էժանացել է: 2008 թ.-ին 2.05 մլրդ դոլարով ձեռք բերված բաժնետոմսերի գինը նվազել է 800 մլն դոլարով: Այս մասին հայտնում է «Ազադլըգը»:
Այն հարցին, թե հնարավո՞ր էր արդյոք սակարաններում կուլմինացիոն այդ ժամանակաշրջանում կանխատեսել նման էժանացում, տնտեսագետ-փորձագետ Իլհամ Շաբանն ասել է, որ թեև ենթադրվում էր, որ նավթային ընկերությունների հետ միասին աշխարհում ճանաչված ներդրումային ընկերությունների գները չեն էժանանա, բայց ճգնաժամը կտրուկ կերպով փոխեց իրավիճակը: «Դա շատ ռիսկային ժամանակաշրջան էր: Այն ժամանակ գտնում էին, թե էժան նավթի ժամանակաշրջանն ավարտվել է: Այժմ տեղի ունեցածի մասին ասում են, թե իբր շուկայում արհեստական ճանապարհով գների աճ է գրանցվել: Ի.Շաբանը հասատատել է, որ «SOCAR»-ը ռիսկի է դիմել: «Դա ներդրումային ռիսկ է: Այդ ռիսկի համար պետական «SOCAR»-ը կորցրեց 800 մլն դոլար»,- ասել է փարձագետ Ի.Շաբանը և միաժամանակ հավելել, որ Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերությունն այդ կերպ կորցրել է հերթական ծրագրված կոռուպցիայի հետքը:

The price of the Turkish Petkim oil-chemical complex, which the SOCAR state oil company of Azerbaijan bought in 2008, declined by 40%, and the price of shares which were bought for $2,05 billion fell to $800 million, Azadliq paper reported.
When asked whether it was possible to predict it, Ilham Shaban, an economist and expert, said: “Though it was expectable that the price of the world known companies wouldn’t fall in parallel to oil companies, the crisis has strongly changed the situation.”
“This was a very risky period. Those days everyone thought that times of cheap oil passed. Now they say that a false price growth was registered those days,” said Ilham Shaban.
He confirmed that the state oil company of Azerbaijan took the risks. “This is an investment-related risk. Because of that risk, the SOCAR has lost $800 million,” he said and added that the SOCAR was taking these steps to hide marks of another corruption fact.