Թուրքիան նույնիսկ ժամանակավոր չի բացի Հայաստանի հետ սահմանը
Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավար Ահմետ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ նույնսիկ ժամանակավոր չի բացի Հայաստանի հետ սահմանը:
Ինչպես հաղորդում է ԱՊԱ գործակալությունը, վկայակոչելով թուրքական ԴՀԱ-ին, Դավութօղլուն այդ մասին ասել է Քոնիա նահանգի բնակչության հետ հանդիպման ժամանակ, որը նվիրված էր թուրքական սահմանադրության սպասվող հանրաքվեին:
Նա նշել է, որ սեպտեմբերի 11-17 կայանալիք ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունները, որոնց մասնակցելու է նաև Թուրքիան, ունեն զուտ մարդասիրական բնույթ:
«Այդ զորավարժությունները նպատակաուղղված են այնպիսի բնական աղետների հետևանքների վերացմանը, ինչպիսին է երկրաշարժը: Թուրքիան, որպես ՆԱՏՕ-ի անդամ, բնականաբար կմասնակցի այդ զորավարժություններին: Սակայն, Հայաստանի հետ սահմանը նույնիսկ ժամանակավոր չի բացվի: Այդ հարցն ընդգրկված չէ օրակարգում», - ասել է Դավութօղլուն:

Turkey says won’t open border with Armenia for NATO exercises
Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu has said that Turkey isn’t planning to open the border with Armenia even temporarily.
This statement was made during a meeting with people of province Konia aimed at the upcoming referendum on changes in Turkish constitution, APA agency reported citing Turkish agency DHA.
Davutoglu said that the September 11-17 NATO exercises with participation of Armenia and Turkey have clearly humanitarian nature.
“These exercises have an aim at elimination of the consequences of disasters like earthquakes. Turkey as a NATO member surely will participate in these exercises. However, the issue of opening the border with Armenia isn’t on agenda; it will not be open even temporarily,” he said.