Միշել Պլատինին կժամանի Երևան
Սեպտեմբերի 1-ին տեղի կունենա նորակառույց Ֆուտբոլի ակադեմիայի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Այդ կապակցությամբ սեպտեմբերի 1-ին Հայաստան կժամանի ՈՒԵՖԱ-ի պատվիրակությունը` ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինիի գլխավորությամբ: Բացման արարողությունը տեղի կունենա ժամը 16:00-ին, Ավան, Աճառյան փ. 35/31 հասցեով: ՈՒԵՖԱ-ի և ՀՖՖ նախագահների համատեղ մամուլի ասուլիսը տեղի կունենա Ֆուտբոլի ակադեմիայի շենքում, ժամը 17:00-ին:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղարությունից, այս միջոցառմանը ներկա է գտնվելու նաև ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:

Mishel Platini to arrive at Yerevan
On September 1 will take place the solemn official ceremony of the newly established Football academy. On that occasion on September 1 the UFA delegation headed by its president Mishel Platini will arrive at Yerevan. The opening ceremony will take place at 16:00, on Avan, Acharyan Street 35/31. The joint press conference of the presidents of the Armenian Football Federation and the UFA will take place in the building of the Football Academy, at 17:00.
As the press secretariat of the President of Armenian Republic informed on this event will be present also Serzh Sargsyan the president of Armenia.