Ս.Սարգսյան. Ադրբեջանը հերթական անգամ կոպիտ սխալ է թույլ տալիս
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը Ստեփանակերտի թիվ 11 դպրոց այցելության ժամանակ անդրադարձել է ՄԱԿ-ում և միջազգային այլ կազմակերպություններում Ադրբեջանի կողմից Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ նորանոր բանաձևեր առաջ քաշելու քաղաքականությանը:
«Այո, հավաստի տեղեկություններ կան, որ ադրբեջանցիները ՄԱԿ-ի գլխավոր նստաշրջանի քննարկմանն են ներկայացնելու մի բանաձև (ամենայն հավանականությամբ սեպտեմբերի 9-ին), որի ընդունվելը կամ չընդունվելը չի կարող էական ազդեցություն ունենալ Արցախի և Հայաստանի ո′չ քաղաքական, ո′չ տնտեսական կյանքում, ո′չ էլ անվտանգության բնագավառում: Այդ բանաձևին, հավանաբար, կողմ կքվեարկեն մի քանի տասնյակ երկրներ: Թերևս, այն երկրները, որոնք մշտապես համերաշխություն են ցուցաբերում Ադրբեջանի հետ. առաջին հերթին, դրանք Իսլամական կոնֆերանսի կազմակերպության երկրներն են»,- ՀՀ նախագահի մամլո գրասենյակի տեղեկացմամբ`ասել է երկրի ղեկավարը:
Նա վստահություն է հայտնել, որ բոլոր այն երկրները, որոնք ցանկանում են, որպեսզի այդ հարցը լուծվի խաղաղ ճանապարհով և բանակցությունների միջոցով, դեմ են քվեարկելու այս բանաձևին: «Առնվազն, գոնե ձեռնպահ են մնալու, որովհետև նրանք շատ լավ գիտակցում են, որ այդպիսի բանաձևերի ընդունումը չի կարող որևէ դրական ազդեցություն ունենալ բանակցային գործընթացի վրա»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը:
«Սա` մի հանգամանք, և երկրորդ հանգամանքը` կարծում եմ, որ շատ շատերի համար պարզ է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ կոպիտ սխալ է թույլ տալիս, և այդ կոպիտ սխալը մենք պետք է օգտագործեք մեր նպատակներին հասնելու համար: Ակնհայտ է, որ մեր կողմից ևս քայլեր կլինեն, և այդ քայլերը մեզ կմոտեցնեն մեր նպատակին»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով Արցախ է ժամանել օգոստոսի 28-ին: Օգոստոսի 29-ին Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը և Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը այցելել են Ստեփանակերտում գործող մի շարք կրթամշակութային հաստատություններ:

Azerbaijan is making another mistake introducing into the UN General Assembly the Resolution on Karabakh, Armenia’s President Serzh Sargsyan said in his remarks delivered on a working trip to Nagorno Karabakh, a spokesperson to the State Administration said.
“Acceptance or rejection of the Resolution which is to be introduced into the UN General Assembly, in all likelihood, on September 9, will influence neither political, nor the economical life of Armenia and Nagorno Karabakh, and won’t influence their security either,” President Sargsyan said attending School 11 in Stepanakert.
President stressed that the Resolution will probably be supported by dozens of nations and said that these can be nations that always say of their solidarity with Azerbaijan, and, first of all, these are members of the Organization of the Islamic Conference.
President expressed confidence that nations who back the peaceful settlement to the Karabakh conflict will vote against the Resolution.
“At least, they will hold their hand, as they are well aware of that approval of such resolution can’t have a positive impact on the negotiations,” he said.
“I think that many understand that Azerbaijan is making another gross blunder, and we should use this gross blunder to reach our goals. Obviously, we will take steps, and these steps will bring us closer to our aim,” said President.
President Serzh Sargsyan arrived in Nagorno Karabakh on August 28 to pay a working visit. On August 29 President Sargsyan and NKR President Bako Sahakian attended several schools, colleges and cultural educational centers in Stepanakert.