ՄԱԿ-ի սեպտեմբերի 9-ի որոշման մեջ «մեծ ողբերգություն չկա»
«Չէի ցանկանա, որ մենք մեծ մտահոգություն ունենայինք սեպտեմբերի 9-ին ՄԱԿ-ի հնարավոր որոշման հետ կապված, քանի որ մեզ համար կարևոր է այն, որ միջազգային հիմնական խաղացողները և մեր հիմնական միջնորդները այս դեպքում էլ ունենան կոնստրուկտիվ դիրքորոշում»,- հայտնեց քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը` անդրադառնալով ՄԱԿ-ում Արցախի հակամարտության վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշված նոր բանաձևի քննարկմանն ու քվեարկությանը:
Քաղաքագետը նշեց, որ բանաձևի ընդունման քվեարկությանը մասնակցելու են երկրներ, որոնց պարագայում հասկանալի է, որ պաշտպանելու են Ադրբեջանին: Սրա հետ միասին նա կոչ արեց` «դրանում մեծ ողբերգություն չտեսնել»:
Ասուլիսին ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայկական մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը հայտնեց, որ չի կարելի գերագնահատել կամ թերագնահատել որոշումը: Միևնույն ժամանակ նա կարևորեց այն, որ բանակցությունների ձևաչափը Մինսկի Խմբի շրջանակն է և «դրա տեղափոխումը մեկ այլ դաշտ, կարող է ոչ թե օժանդակող, այլ վնասարար հանգամանք լինել բանակցությունների համար»:
«Այն ինչ սպասվում է, եղել է արդեն, և հասկանալի է, որ կողմ կքվեարկեն Իսլամական կոնֆերանսի անդամ պետությունները»,- ընդգծեց Ա. Մարկարովը:
Հիշեցնենք, որ այս խնդրին անդրադարձել է նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով նշել է, որ «բոլոր այն երկրները, որոնք ցանկանում են, որպեսզի այդ հարցը լուծվի խաղաղ ճանապարհով և բանակցությունների միջոցով, դեմ են քվեարկելու այս բանաձևին կամ առնվազն, ձեռնպահ են մնալու, որովհետև շատ լավ գիտակցում են, որ այդպիսի բանաձևերի ընդունումը չի կարող որևէ դրական ազդեցություն ունենալ բանակցային գործընթացի վրա»: Նախագահն ընդգծել է նաև, որ «շատ շատերի համար պարզ է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ կոպիտ սխալ է թույլ տալիս, և այդ կոպիտ սխալը մենք պետք է օգտագործեք մեր նպատակներին հասնելու համար» ու հավելել է. «Ակնհայտ է, որ մեր կողմից ևս քայլեր կլինեն, և այդ քայլերը մեզ կմոտեցնեն մեր նպատակին»:
Թե ինչպիսի քայլեր կձեռնարկի Հայաստանը, ըստ քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանի հետևյալն է. «Եթե Ադրբեջանը գնա պատերազմական գործողությունների վերսկսմանը, ապա Հայաստանն ուղղակիորեն պետք է ճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) պետականությունը, կնքի ռազմական դաշինք և հրապարակայնորեն հայտարարի, որ ինքը ուղղակիորեն միջամտում է Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանությանը»:
«Տվյալ պարագայում Հայաստանն այս որոշումը դիտարկելու է` որպես մի որոշում, որը կոնստրուկտիվ կերպով չի ազդելու բանակցային գործընթացի վրա, որը տեղի է ունենում մեզ համար ընդունելի ձևաչափում»,- ակնկալվող քայլերի վերաբերյալ նշեց Ա. Մարկարովը:

Армения должна заключить военный союз с Нагорным Карабахом
Политолог Ерванд Бозоян считает, что не следует беспокоиться по поводу возможного решения Генассамблеи ООН по Карабаху, заседание которой состоится 9 сентября, поскольку для Армении важнее конструктивная позиция основных игроков и посредников.
Со своей стороны политолог Александр Маркаров отметил, что нельзя недооценивать или переоценивать решения. При этом он заявил, что перенос обсуждения карабахского вопроса из Минской группы ОБСЕ в иной формат навредит переговорам.
Напомним, что к вопросу внесения Азербайджаном на рассмотрение Генассамблеи ООН антиармянской резолюции обратился также президент Армении Серж Саргсян, заявивший, что таким образом Азербайджан совершит очередную грубую ошибку.
«Азербайджан в очередной раз совершает грубую ошибку, и эту грубую ошибку мы должны использовать в наших целях. Очевидно, что будут предприняты ответные шаги с нашей стороны, которые приблизят нас к нашим целям. Наша деятельность должна быть всегда направлена на то, чтобы не только Азербайджан, но и остальные страны поняли, что обратного пути нет. Возвращение Нагорного Карабаха каким-либо образом в состав Азербайджана исключается. Карабах является состоявшимся государством, который укрепляется и развивается», - заявил С.Саргсян в ходе визита в Нагорный Карабах в минувшее воскресенье.
По его словам, «скорее всего, за резолюцию проголосуют несколько десятков стран, в первую очередь, возможно те страны, которые постоянно солидарны с Азербайджаном, например, члены Организации исламской конференции». «Но я уверен, что все те страны, которые желают мирного решения карабахского конфликта, проголосуют против этой резолюции, поскольку они осознают, что подобные резолюции не могут иметь положительного влияния на переговорный процесс», - сказал С.Саргсян.
Политолог Ерванд Бозоян также считает, что если Азербайджан возобновить военные действия, то Армения должна признать независимость Нагорного Карабаха, заключить военный союз и публично заявить о своем вмешательстве в защиту Нагорного Карабаха.