Արևադարձային տենդը շրջանցու՞մ է մեր երկիրը
Այս տարվա անոմալ շոգ եղանակի շնորհիվ մոծակների բազմացման համար նպաստավոր պայմանների առկայության պարագայում խիստ ավելացել են Արևմտյան Նեղոս կոչվող տենդով հիվանդացության դեպքերը: Դրանք հատկապես շատ են Ռուսաստանում, որտեղ 2010 թ. հուլիսից գրանցվել է լաբորատոր հետազոտություններով հաստատված 226 դեպք, ընդ որում` հիվանդներից 6-ը մահացել են: ՌԴ գլխավոր համաճարակաբան Գենադի Օնիշչենկոյի խոսքով, հիվանդությունն արդեն սկսել է նահանջել, և վերջին օրերին նոր հիվանդներ չեն հայտնաբերվել:
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր համաճարակաբան Արա Ասոյանը հավաստեց, որ «մենք նման հիվանդություն ընդհանրապես չենք ունեցել և այն տարածաշրջանին բնորոշ չէ»:
Նշենք, որ Արևմտյան Նեղոս կոչվող տենդը վիրուսային հիվանդություն է, որը բնորոշվում է տենդով, մենինգիտով, լորձաթաղանթների և լիմֆատիկ հանգույցների բորբոքումով: Վարակը մարդուն է փոխանցվում մոծակի խայթոցի միջոցով: Արևմտյան Նեղոս տենդը շատ տարածված է Հյուսիսային Աֆրիկայում, հիվանդության բռնկումներ գրանցվում են նաև Միջերկրական ծովի երկրներում, ինչպես նաև Հնդկաստանում և Ինդոնեզիայում:
Հավելենք նաև, որ այս հիվանդության բնական օջախներ կան Ադրբեջանում, Ղազախստանում, Թուրքմենիայում, Տաջիկստանում, Ռուսաստանի որոշ շրջաններում:

Тропическая лихорадка Западного Нила обошла Армению?
Вследствие аномально жаркой погоды и в условиях размножения комаров резко возросли случаи заболевания энцефалитом Западного Нила – инфекционной болезни из группы тропических комариных лихорадок. Наибольшее количество больных наблюдается в России, где с июня 2010 года зарегистрировано 226 случаев, при этом 6 из них уже скончались. По словам главного инфекциониста РФ Геннадия Онищенко, болезнь уже начала отступать и в последние дни новые больные не обнаружены.
Главный инфекционист Армении Ара Асоян заверил, что «данное заболевание не характерно для нашего региона и в республике вообще не было зарегистрировано ни одного случая».
Отметим, что лихорадка Западного Нила (ЛЗД) – острое вирусное заболевание, которое характеризуется высокой температурой, менингитом, воспалением слизистой оболочки и лимфатических узлов. Инфекция передается через укус комара. ЛЗД очень распространена в Северной и Восточной Африке, вспышки заболевания были зарегистрированы и в странах Средиземноморья, Ближнего Востока, а также в Индии и Индонезии.
Отметим также, что природные очаги этого заболевания есть также в Азербайджане, Казахстане, Киргизии, Таджикистане, Туркменистане и некоторых областях России.