Օբաման հայտարարեց Իրաքում ռազմական օպերացիայի ավարտը
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման պաշտոնապես հայտարարեց Իրաքում ամերիկյան զինվորականների ռազմական օպերացիայի ավարտի մասին, նշելով, որ Միացյալ Նահանգները «ահռելի մեծ գին» են վճարել, որպեսզի «փոխանցեն Իրաքի ապագան նրա ժողովրդի ձեռքերը»:
Ինչպես հաղորդում է Բի-Բի-Սի-ն, հեռուստաուղերձում Օբաման նշել է, որ խոսքեր չունի արտահայտելու իր խորին շնորհակալությունը բոլոր զինծառայողներին` ամերիկյան զորքերի կրած զրկանքների համար:
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախագահը նշել է, որ այժմ «ամենից հրատապ խնդիրը» ամերիկյան տնտեսության վերականգնումն է:

Обама официально объявил о завершении военной операции в Ираке
Президент США Барак Обама официально объявил о завершении военной операции в Ираке, отметив, что Соединенные Штаты заплатили "огромную цену" за то, чтобы "передать будущее Ирака в руки его народа".
Как сообщает BBC russian, в своем телевизионном обращении из Овального кабинета президент сказал, что у него нет слов, чтобы выразить свою глубочайшую признательность военным за те жертвы, которые понесли американские войска.
Однако он подчеркнул, что "самой срочной задачей" сейчас является восстановление американской экономики.