Ալիևը պատրաստվում է ճանաչե՞լ ԼՂՀ-ն
Սեպտեմբերի 1-ին Բաքվում սուլթանական մեծամտության բոլոր հովերով վեր խոյացած հսկայական պետական դրոշն ադրբեջանական քամիներին (այս բացառիկ դեպքում` ուղիղ իմաստով) դիմացավ ընդամենը երկու օր: Ինչպես տեղեկացնում են մի շարք առաջատար լրատվամիջոցներ, շուրջ 350 կիլոգրամ կշռող եւ 2450 քառակուսի մետր մակերես զբաղեցնող դրոշն ուղղակի գահավիժել է մոտ 160 մետր բարձրությունից: Ավելին, ինչպես երևում է համացանցում տեղ գտած հոլովակներից, մինչ «փառահեղ անկումը» դրոշն արդեն հասցրած է եղել քրքրվել ու պատառոտվել:
Դե, դրոշ է, չի դիմացել: Սակայն ուշագրավ է, որ կրտսեր սուլթան Ալիևը խոստացել էր այդ դրոշը բարձրացնել Ստեփանակերտում: Դա հարցի մի կողմն է, որ հենց այս և նման այլ հայտարարությունները թուրք փորձագետը բլեֆ որակեց: Բայց հետաքրիր է` նույնիսկ սեփական երկրի մայրաքաղաքում մի դրոշ պահել չկարողացող սուլթանիկն ինչպե՞ս է այն կանգնեցնելու հարևան հանրապետության մայրաքաղաքում: Առավել ևս, որ այդ պետության հետ դեռևս դիվանագիտական հարաբերություններ չունի: Թեպետ, կարծես գլխի ենք ընկնում. ըստ երևույթին, Ալիևը որոշել է ճանաչել ԼՂՀ-ն, ապա անմիջապես պետական այց կատարել այդ երկիր` հաշտություն խնդրելու ԼՂՀ ղեկավարներից: Դե, այն ժամանակ, արարողակարգի համաձայն, մի տեղ ստիպված կլինեն Ադրբեջանի դրոշը բարձրացնել ԼՂՀ դրոշի կողքին: Դե, մի երկու ժամով: Իսկ ավելի երկար ժամանակահատվածի համար արդեն հարկ կլինի դեսպանատուն բացել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:

Ильхам Алиев готовится признать Нагорно-Карабахскую Республику
Возвышенный в Баку по всем канонам султаната самый большой в мире государственный флаг Азербайджана в прямом смысле слова не выдержал силы азербайджанских ветров. 350-килограммового флага хватило всего лишь на два неполных дня, чтобы упасть со 160-метровой высоты. Как сообщает ряд передовых информагентств, до «блистательного падения» флаг успел изрядно потрепаться.
Бакинский ветер все-таки сделал свое дело, не пощадив труда великих бакинских рабочих, применивших, по словам президента Азербайджана, передовые технологии современной инженерии.
Примечательно, однако, тут не само падение флага или же высота флагштока и притязание на рекорд Гиннеса, а то, что младший султан Алиев, еще позавчера грозился возвысить именно этот флаг в… Степанакерте.
Интересно, как именно мл. султан, не в силах возвысить флаг своей же страны в азербайджанской столице, готовится сделать то же самое в столице соседнего государства – Нагорно-Карабахской Республики. И это еще при том, что дипломатических отношений между Азербайджаном и Нагорно-Карабахской Республикой пока нет.
По всей вероятности, Алиев решил признать Нагорный Карабах, и, совершив государственный визит в эту страну, попросить примирения. Естественно, в этом случае, как того требует протокол, флаг Азербайджана будет поднят рядом с флагом Нагорно-Карабахской Республики – и то, на час-два…
А если же, азербайджанское руководство желает, чтобы флаг этой страны задержался бы в Степанакерте на более длительное время, то для этого уже потребуется открытие в столице Нагорно-Карабахской Республики посольства Азербайджана.