Հայ և բուլղար գործարարները կփնտրեն համագործակցության նոր եզրեր
Սեպտեմբերի 9-ին Երևանում հայ-բուլղարական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակներում տեղի կունենա Հայաստան-Բուլղարիա գործարար համաժողով: Ինչպես Aysor-ին տեղեկացրեցին Զարգացման հայկական գործակալությունից (ԶՀԳ), համաժողովին կմասնակցեն Բուլղարիայի Տրանսպորտի և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների նախարար Ալեքսանդր Ցվետկովը, Բուլղարիայի Առևտրի և արդյունաբերության պալատի նախագահը, ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը, ԶՀԳ ղեկավար Ռոբերտ Հարությունյանը, ՀՀ ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանը, երկու երկրների գործարարներ:
«Բուլղարիայից կժամանեն 11 ընկերությունների ներկայացուցիչներ, որոնք կներկայացնեն առևտրի, սերմերի, քիմիկատների, պարարտանյութերի, պղնձի և ոսկու հանքերի արդյունահանման, մշակման, ինքնաբեռնիչի առևտրի (արտադրություն, նախագծում), գլոբալ հաղորդակցության ցանցի, կրաքարի ու մարմարի արդյունահանման, մշակման, ծառատունկերի զարգացման, իրավաբանական ոլորտներ, ինչպես նաև կժամանի Արևելյան Բուլղարիայի «Ֆոլցվագեն» ընկերության լիազորված դիլլերը»,- հայտնեց գործակալության մամլո պատասխանատուն:
Նշենք, որ 2009 թ-ին Հայաստանի և Բուլղարիայի միջև ընդհանուր ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 146 մլն 282 հզ. դոլար, որից արտահանումը` 60 մլն 24 հզ. դոլար, ներմուծումը` 86 մլն 258 հզ. դոլար: Հայաստանից Բուլղարիա է արտահանվել հիմնականում ալյումին, մետաղի խարամ, հանքաքար, իսկ ներմուծվել են հանքային նյութեր, յուղեր, պլաստմասե և փայտե իրեր, ածուխ, թուղթ, մեխանիկական ապրանքներ և այլն:

Бизнесмены Армении и Болгарии обсудят новые пути сотрудничества
В рамках заседания армяно-болгарской межправительственной комиссии 9-го сентября в Ереване состоится деловой форум Армения-Болгария. Как сообщили корреспонденту Aysor в пресс-службе Армянского агентства развития (ААР), в форуме примут участие министр транспорта и информационных технологий Болгарии Александр Цветков, председатель Торгово-промышленной палаты Болгарии, а также министр транспорта и связи Армении Манук Варданян, глава ААР Роберт Арутюнян, предприниматели двух стран.
«Из Болгарии приедут представители 11-ти компаний, которые представляют такие отрасли, как торговля, семеноводство, производство химикатов и удобрений, добыча и переработка меди и золота, глобальные коммуникационные сети, переработка мрамора и извести, юридическая сфера, а также уполномоченный диллер компании «Фольксваген» в Восточной Болгарии», - сообщил пресс-секретарь ААР.
Отметим, что в 2009 году общий товарооборот между Арменией и Болгарией составил 146 млн. 282 тысячи долларов, из них 60 млн. 24 тысячи приходятся на долю экспорта, 86 млн. 258 тысячи – на долю импорта. Из Армении в Болгарию экспортируется в основном алюминий, металлургический шлак, руда, а импортируется минеральные материалы, масла, пластмасса и деревянные изделия, уголь, бумага, механическая продукция и т.д.