Գյուլը կգլխավորի ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի գագաթնաժողովը
Սեպտեմբերի 23-ին Թուրքիայի նախագահի գլխավորությամբ Նյու-Յորքում տեղի կունենա ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի գագաթնաժողովը, որի ժամանակ կքննարկվեն խաղաղության և միջազգային անվտանգության մի շարք հարցեր, իսկ սեպտեմբերի 27-ին Խորհրդի անդամները կհավաքվեն ահաբեկչության դեմ պայքարի միջոցների քննարկման համար: Այդ մասին, ըստ ՄԱԿ Տեղեկատվական կենտրոնի, հայտարարել է ՄԱԿ-ում Թուրքիայի մշտական ներկայացուցիչ, սեպտեմբերին Անվտանգության խորհրդի նախագահող Էռթուղրուլ Ապականը:
Նրա խոսքերով` գագաթնաժողովի ընթացքում ԱԽ անդամներն ուշադրությունը կկենտրոնացնեն կանխարգելիչ դիվանագիտության, խաղաղապահության և հետկոնֆլիկտային զարգացումների վրա: Նախորդ նման գագաթնաժողովը անցկացվել է 2000 թվականին:
Թուրքիայի մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ ԱԽ անդամների մեծ մասը ներկայացված կլինի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների մակարդակով: Ըստ թուրք դիվանագետի` հակաահաբեկչական քննարկումները տեղի կունենան իր երկրի ԱԳ նախարարի ղեկավարությամբ:
Էռթուղրուլ Ապականը նաև հայտնել է, որ սեպտեմբերին ՄԱԿ Անվտանգության խորհդրում կքնանրկվի իրավիճակը Նեպալում, Աֆղանստանում, Լիբերիայում և Սիեռա-Լեոնեում: Ավանդաբար լսումներ կլինեն նաև Մերձավոր Արևելքի շուրջ: Խորհուրդը կլիսի նաև Իրանի դեմ պատժամիջոցների կոմիտեի զեկույցը, ինչպես նաև Սուդանում հանրաքվեի նախապատրաստման մաիսն տեղեկատվությունը:

Саммит Совета Безопасности ООН пройдет под председательством Гюля
23 сентября под председательством президента Турции пройдет саммит Совета Безопасности, посвященный укреплению его способности выполнять свою главную задачу – обеспечивать поддержание мира и международной безопасности. 27 сентября члены Совета соберутся для обсуждения мер борьбы с терроризмом.
Об этом, согласно Информационному центру ООН, сообщил постоянный представитель Турции при ООН Эртугрул Апакан. По его словам, на саммите члены Совета сосредоточат внимание на усилиях по превентивной дипломатии, миротворчеству и постконфликтному миростроительству. Предыдущий саммит Совета по этому вопросу был проведен в 2000 году.
Постоянный представитель Турции отметил, что большинство членов Совета Безопасности примут участие в этом заседании на уровне глав государств и правительств. Он уточнил, что второе открытое заседание по борьбе с терроризмом пройдет под председательством министра иностранных дел его страны.
Посол Турции рассказал, что в сентябре Совет Безопасности обсудит ситуацию в Непале, Афганистане, Либерии и Сьерра-Леоне. Традиционно состоится брифинг по Ближнему Востоку. Совет Безопасности заслушает отчет Комитета по санкциям в отношении Ирана, а также информацию о подготовке референдума в Судане.