Ադրբեջանի քարոզչությունը հիմնված է ապատեղեկատվության վրա
Սեպտեմբերի 9-ին Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում ներկայացվելիք հերթական նախաձեռնությունն ընդամենը կավելացնի Ադրբեջանի քարոզչական զինանոցը, իսկ այդ երկրի քարոզչությունն ամբողջովին հիմնված է ավելի շատ սինթետիկ քաղաքական տեսակետների և ապատեղեկատվության վրա: Նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը:
«Այդ փաստաթուղթը, եթե նույնիսկ ընդունվի էլ, միևնույն է, կողմերի համար որևէ պարտադրիչ ուժ չի ունենալու»,- ասաց Զաքարյանը` հիշեցնելով, որ սա Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող արդեն 6-րդ բանաձևն է:
«Բոլոր այն երկրները, որոնք քիչ թե շատ տեղյակ են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման գործընթացից, կա’մ դեմ են քվեարկում, կա’մ չեն քվեարկում, կա’մ էլ ձեռնպահ են մնում»,- ընդգծեց Ա. Զաքարյանը:
ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչն օրինակ բերեց 2008-ին ներկայացված բանաձևը, որին կողմ է քվեարկել ընդամենը 39 երկիր, որից 30-ը եղել է Իսլամական կոնգրեսի երկիր:

The initiative of the authorities of Azerbaijan to introduce in the UN General Assembly of September 9 the Resolution on Nagorno Karabakh will replenish its propaganda arsenal, while its propaganda campaigns are fully based on synthetic political views and disinformation, told media at today’s press conference Armenian lawmaker, Republican Artak Zakarian.
“If even the resolution is adopted, it will not have any obligatory force to the sides,” said Zakarian. He pointed that this will be the sixth resolution that Azerbaijan introduces.
“All those states which more or less are informed about the process of settlement to the Karabakh conflict, vote either against the resolution or don’t participate in the voting at all, or abstain,” said Zakarian. Citing as an example, he referred to the resolution that Azerbaijan introduced in 2008. Then 39 nations voted “for”, and of these 30 states were members of the Islamic Congress.