Ադրբեջանի քարոզչությունը հիմնված է ապատեղեկատվության վրա
Սեպտեմբերի 9-ին Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայում ներկայացվելիք հերթական նախաձեռնությունն ընդամենը կավելացնի Ադրբեջանի քարոզչական զինանոցը, իսկ այդ երկրի քարոզչությունն ամբողջովին հիմնված է ավելի շատ սինթետիկ քաղաքական տեսակետների և ապատեղեկատվության վրա: Նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը:
«Այդ փաստաթուղթը, եթե նույնիսկ ընդունվի էլ, միևնույն է, կողմերի համար որևէ պարտադրիչ ուժ չի ունենալու»,- ասաց Զաքարյանը` հիշեցնելով, որ սա Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող արդեն 6-րդ բանաձևն է:
«Բոլոր այն երկրները, որոնք քիչ թե շատ տեղյակ են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորման գործընթացից, կա’մ դեմ են քվեարկում, կա’մ չեն քվեարկում, կա’մ էլ ձեռնպահ են մնում»,- ընդգծեց Ա. Զաքարյանը:
ՀՀԿ խմբակցության ներկայացուցիչն օրինակ բերեց 2008-ին ներկայացված բանաձևը, որին կողմ է քվեարկել ընդամենը 39 երկիր, որից 30-ը եղել է Իսլամական կոնգրեսի երկիր:

А.Закарян: Пропаганда Азербайджана основана на дезинформации
Очередная инициатива Азербайджана по представлению резолюции на Генассамблее ООН 9-го сентября всего лишь пополнит его пропагандистский арсенал, а пропаганда этой страны полностью основана на синтетических политических мнениях и дезинформации. Такую точку зрения высказал сегодня журналистам член Республиканской партии Армении (РПА) Артак Закарян.
«Если даже этот документ будет принят, он все равно не будет иметь какой-либо обязательной силы для сторон», - сказал А.Закарян. Депутат напомнил, что это – уже шестая, представляемая Азербайджаном резолюция.
«Все те государства, которые в большей или меньшей степени информированы о процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, голосуют или «против», или не участвуют в голосовании вообще, или воздерживаются», - отметил А.Закарян.
Представитель РПА привел в пример резолюцию, которая была представлена Азербайджаном в 2008 году. Тогда за нее проголосовали лишь 39 стран, 30 из них были государствами-членами организации «Исламский конгресс».