Նոր տենդենց. Ահաբեկչությունը Ադրբեջանի մարտավարությունն է
«Սա Ադրբեջանի կողմից իրականացվող հերթական ահաբեկչական գործողությունն է: Ընդհանրապես ադրբեջանական կողմը կարծես թե մի նոր մարտավարություն է որդեգրել, որն ուղեկցվում է ահաբեկչական գործողություններով: Վերջիններս փորձում են դիվերսիոն գործողություններով ապակայունացնել իրավիճակը»,- անդրադառնալով ԼՂՀ ՊԲ մարտական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական դիվերսիոն ստորաբաժանման կողմից իրականացրած հերթական դիվերսիոն գործողությանը՝ Aysor-ի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
ԼՂՀ պաշտոնյայի խոսքերով, այդ գործողությունները ահաբեկչական են դիտվում այն պարզ պատճառով, որ դիվերսիա իրականացրած ադրբեջանցիների մոտ հայտնաբերվել է խլացուցիչով ավտոմատ, ձեռնաշղթաներ և ահաբեկչություն իրականացնելու համար անհրաժեշտ այլ պարագաներ: Նրա խոսքերով, խումբը, որը փորձ է կատարել հատել Արցախյան սահմանը, հույս ուներ այնտեղիղ մարդ գերեվարել, սպանել և այլն:
«Այստեղ մի յուրահատուկ տենդենց է նկատվում. նման միջադեպեր են գրանցվում, երբ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հետ կապված հանդիպում է լինում, հատկապես Ռուսաստանի ղեկավարության մասնակցությամբ: Հիշենք, Սանկտպետերբուրգյան հանդիպումից հետո (Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների եռակողմ հանդիպում), երբ ադրբեջանցիները նույն ոճով հարձակում էին իրականացրել ղարաբաղյան մարտական դիրքի վրա: Ինչպես հայտնի է, սեպտեմբերի 2-3-ը պաշտոնական յացով Ադրբեջանում էր գտնվում ՌԴ նախագահը, իսկ այսօր լուսադեմին են, Ադրբեջանը կրկին նմանատիպ գործողություն իրականացրեց»,- ասաց Դ. Բաբայանը:
Նրա խոսքերով, սա աշխարհաքաղաքական առումով ապտակ է միջնորդ երկրների ջանքերին, քանի որ նրանք մշտապես խոսում են տարածաշրջանում կայնություն հաստատելու մասին, սակայն Ադրբեջանն իր գործողություններով հակասում է դրանց, մանավանդ, ակնկալվում էր, որ մոտ ժամանակներս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն այցելելու են տարածաշրջան:
«Այսպիսի գործողություններից հետո պարզապես անհասկանալի է դառնում, թե Ադրբեջանն ինչ կարող է մեզ առաջարկել: Կարծում եմ, որ նման գործողություններն արդեն պետք է լուրջ արձագանք ստանան միջազգային հանրության, մասնավորապես միջնորդ երկրների կողմից: Նրանք մեկ այլ ահաբեկչություն էլ ՄԱԿ-ում են տանում, փորձելով ինչ-որ բանաձևեր շրջանառել: Այսինքն, նման ահաբեկչական քաղաքականությունն ադրբեջանցիները որդեգրել են ոչ միայն շփման գծում, այլ նաև դիվանագիտական ճակատում: Սա շատ մտահոգիչ է: Չնայած դրան, Արցախն ի վիճակի է դիմակայել այդ մարտահրավերներին, իսկ դրա վառ ապացույցը ադրբեջանցիների նման գործողությունների արդյունավետ կասեցումն է»,- ասաց Դ. Բաբայանը:
ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակության հետ կապերի վարչության պետ, գեներալ-մայոր Վարդան Ավետիսյանը Aysor-ի հետ զրույցում նշեց, որ սեպտեմբերի 4-ին գրանցված դիվերսիոն գործողությունը ինքնատիպ վրեժխնդրություն էր թշնամու կողմից: «Օգոստոսի 31-ին, երբ ադրբեջանցիները նույն գործողություններն իրականացրեցին Մատաղիսյան հատվածում և ձախողվեցին, նրանք պետք է վրեժխնդիր լինեին՝ ևս մեկ դիվերսիոն գործողություն իրականացնելով: Իսկ հերթականն էլ նախաձեռնեցին սեպտեմբերի 4-ին և ակնկալում էին հաջողություն, իսկ հաջողության դեպքում կգերեվարեին մի քանի զինծառայողի: Ենթադրաբար նրանք կտանեին այդ մարդկանցից կտտանքների միջոցով խոսքեր կորզելու»,- պարզաբանեց ՊՆ պաշտոնյան և հավելեց. «Ես ենթադրում եմ, որ այս դիվերսիոն-հետախուզական գործողությունները դեռ շարունակվելու են այնքան ժամանակ, մինչև նրանք որևէ վայրում հաջողություն գրանցեն՝ հանգստացնեն իրրենց ժողովրդին: Ադրբեջանցիներն իրենց մարդկային կորուստների միջոցով փորձում են քարոզչություն իրականացնել: Դրան հասնելու համար նրանք ամեն ինչի գնում են: Իհարկե, մենք կանխատեսում էինք, որ օգոստոսի 31-ից հետո նրանք փորձելու էին վրեժնդիր լինել, և մեր կանխատեսումներն իրականացան: Մենք կանխատեսում ենք, որ նման դեպքերի կրկին կիրականացվեն»:
Հիշեցնենք, որ ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ սեպտեմբերի 4-ին, ժամը 06:50-ի սահմանում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիսարևելյան ուղղությամբ (Ջրաբերդ բնակավայրից մոտ 2կմ արևելք) արձանագրվել է հակառակորդի հետախուզական-դիվերսիոն խմբի հերթական առաջխաղացման փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված համապատասխան գործողությունների և ծավալված մերձամարտի արդյունքում ադրբեջանական գրոհայինները` ՊԲ մարտական հենակետում թողնելով 1 դիակ, հետ են շպրտվել: Փախուստի ճանապարհին դիվերսիոն խմբի անդամները պայթել են ականների վրա, կան վիրավորներ: Ըստ հետախուզական տվյալների՝ նրանցից մեկը Ադրբեջանի ԶՈւ հետախուզական, մյուսը՝ սակրավորային վաշտի հրամանատար է:

Новые тенденции: Терроризм стал стратегией Азербайджана
«Это очередное террористическое действие, осуществленное Азербайджаном. Вообще азербайджанская сторона как будто стала руководствоваться новой стратегией, сопровождающейся террористическими действиями. Азербайджанцы пытаются дестабилизировать ситуацию диверсионными действиями», - сказал в беседе с корреспондентом Aysor начальник Главного информационного управления аппарата президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя очередную диверсию со стороны Азербайджана в направлении боевых позиций Армии обороны НКР.
По его словам, эти действия рассматриваются как террористические по той простой причине, что у совершивших диверсию азербайджанцев были обнаружены автомат с глушителем, наручники и другие средства для совершения теракта. Он отметил, что группа, пытавшаяся пересечь границу Арцаха, надеялась взять кого-нибудь оттуда в плен, убить.
«Здесь наблюдается своеобразная тенденция: подобные случаи отмечаются в то время, когда проходят встречи по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, в частности, с участием руководства России. Вспомним петербургскую трехстороннюю встречу президентов Армении, России и Азербайджана, когда азербайджанцы также напали на карабахские позиции. Как известно, 2-3 сентября в Азербайджане с государственным визитом находился президент России Дмитрий Медведев, а сегодня утром Азербайджан вновь совершил подобные действия», - сказал Д. Бабаян.
По его словам, в геополитическом смысле это пощечина усилиям стран-сопредседателей, поскольку они постоянно говорят об установлении стабильности в регионе, однако Азербайджан своими действиями противоречит им, особенно сейчас, когда ожидается визит посредников в регион.
«После таких действий просто неясно, что может предложить нам Азербайджан. Думаю, что международное сообщество, в частности, страны-посредники должны серьезно отреагировать на подобные действия. Другое террористическое действие они совершают в ООН, пытаясь внести в оборот какие-то резолюции. То есть, подобную террористическую политику азербайджанцы ведут не только на линии соприкосновения, но и на дипломатическом фронте. Несмотря на это, Арцах в состоянии противостоять этим вызовам, ярким доказательством чему является эффективное пресечение подобных действий азербайджанцев», - сказал Д. Бабаян.
В свою очередь, начальник управления по связям с общественностью министерства обороны Армении, генерал-майор Вардан Аветисян, комментируя сегодняшний инцидент на линии соприкосновения, отметил, что после провала в результате диверсии, совершенной 31 августа на Матагиском участке, азербайджанцы попытались отомстить.
«Очередную диверсию азербайджанцы совершили 4 сентября и ожидали успеха, в случае которого взяли бы в плен военнослужащих, чтобы путем пыток выудить у них информацию», - сказал Аветисян.
«Полагаю, что эти диверсионно-разведывательные действия еще продолжатся столько, пока они не достигнут успеха где-нибудь, чтобы успокоить свой народ. Азербайджанцы пытаются вести пропаганду путем своих человеческих потерь. Для достижения этого они идут на все. Конечно, мы прогнозировали, что после 31 августа они попытаются отомстить, и наши прогнозы сбылись. Прогнозируем также, что подобные случаи еще произойдут», - сказал В.Аветисян.
Напомним, что один военнослужащий ВС Азербайджана погиб, несколько получили ранения в результате попытки проникновения на территорию Нагорного Карабаха азербайджанской разведывательно-диверсионной группы.
Как сообщили в пресс-службе министерства обороны Армении, 4 сентября в 06:50 по местному времени (05:50 мск) в северо-восточном направлении линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана (в 2 км восточнее от населенного пункта Джраберд) армянские постовые засекли попытку проникновения на карабахскую территорию разведывательно-диверсионной группы.
"В результате предпринятых соответствующих действий и развязавшегося ближнего боя, азербайджанские диверсанты, оставив на боевой позиции Армии обороны Нагорного Карабаха одного убитого, были отброшены на исходные позиции. На пути бегства члены диверсионной группы взорвались на минах. Есть раненые. По имеющимся разведданным, один из раненых - командир разведывательной роты ВС Азербайджана, другой - саперной роты", - сообщили в министерстве обороны Армении.
«Ообнаруженные при трупе огнестрельное оружие с глушителем и наручники свидетельствуют, что вооруженная разведгруппа противника проникла на территорию Нагорного Карабаха с целью осуществления диверсии, а в случае достижения удачи - с целью пленения армянских военнослужащих", - отметили в Минобороны.