Փախուստի դիմած ադրբեջանցի դիվերսանտները պայթել են ականների վրա
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի մամուլի ծառայությունից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ սեպտեմբերի 4-ին, ժամը 06:50-ի սահմանում ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիսարևելյան ուղղությամբ (Ջրաբերդ բնակավայրից մոտ 2կմ արևելք) արձանագրվել է հակառակորդի հետախուզական-դիվերսիոն խմբի հերթական առաջխաղացման փորձ:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված համապատասխան գործողությունների և ծավալված մերձամարտի արդյունքում ադրբեջանական գրոհայինները` ՊԲ մարտական հենակետում թողնելով 1 դիակ, հետ են շպրտվել:
Փախուստի ճանապարհին դիվերսիոն խմբի անդամները պայթել են ականների վրա, կան վիրավորներ: Ըստ հետախուզական տվյալների՝ նրանցից մեկը Ադրբեջանի ԶՈւ հետախուզական, մյուսը՝ սակրավորային վաշտի հրամանատար է: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Ղարաբաղյան կողմից կորուստներ չկան:
Ադրբեջանական գրոհայինի դիակի մոտ հայտնաբերված խլացուցիչով հրազենը և ձեռնաշղթաները վկայում են, որ զինված հետախուզական խմբավորումը ԼՂՀ տարածք է ներխուժել դիվերսիոն գործողություն անցկացնելու, իսկ հաջողության հասնելու դեպքում՝ նաև հայ զինծառայողների գերեվարման նպատակով:

Азербайджанские диверсанты подорвались на минах при бегстве
Один военнослужащий ВС Азербайджана погиб, несколько получили ранения в результате попытки проникновения на территорию Нагорного Карабаха азербайджанской разведывательно-диверсионной группы.
Как сообщили в пресс-службе министерства обороны Армении со ссылкой на сведения, полученные из Армии обороны Нагорного Карабаха, утром 4 сентября в 6:50 в северо-восточном направлении линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана (в 2 км восточнее от населенного пункта Джраберд) армянские постовые засекли попытку проникновения на карабахскую территорию разведывательно-диверсионной группы.
«В результате предпринятых соответствующих действий и развязавшегося ближнего боя, азербайджанские диверсанты, оставив на боевой позиции Армии обороны Нагорного Карабаха одного убитого, были отброшены на исходные позиции. На пути бегства члены диверсионной группы подорвались на минах. Есть раненые. По имеющимся разведданным, один из раненых – командир разведывательной роты ВС Азербайджана, другой – саперной роты», - сообщили в министерстве обороны Армении.
«Обнаруженные при трупе огнестрельное оружие с глушителем и наручники свидетельствуют, что вооруженная разведгруппа противника проникла на территорию Нагорного Карабаха с целью осуществления диверсии, а в случае достижения удачи – с целью пленения армянских военнослужащих», - отметили в Минобороны Армении.