Ա. Շաբոյան. Ալյուրը վաճառվում է բավականին ցածր գնով
«Այսօր ալյուրը մեր հանրապետությունում վաճառվում է բավականին ցածր գնով, հնարավորինս նվազագույն գներով»,- այսօր լրագրողների հետ բրիֆինգի ժամանակ հայտարարեց Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) նախագահ Արտակ Շաբոյանը:
ՏՄՊՊՀ մասնագետները հուլիս-օգոստոսին ուսումնասիրություններ են կատարել ալյուրի շուկայում նրանից հետո, երբ Ռուսաստանը էմբարգո հայտարարեց ցորենի արտահանման վրա, ինչի արդյունքում ցորենի միջազգային գները բարձրացան: Ըստ Ա. Շաբոյանի, ցորենի թանկացումներն ազդել են նաև արտաքին բեռնափոխադրումների վրա: Հիշեցնելով, որ օգոստոսին Հայաստանում ալյուրի գինը 20 %-ով նվազեց և այժմ 1 կգ բարձրակարգ ալյուրը վաճառվում է 200 դրամից ոչ ավել, նա հավաստեց, որ դա միջազգային գների համեմատ ցածր է: Օրինակ` եվրոպական երկրներում 1 տ ցորենն արժե 300 դոլար, իսկ Ուկրաինայում` 320 դոլար:
«Սուբյեկտները գտնվում են հսկողության տակ, ամեն օր մոնիթորինգ ենք իրականացնում»,- նշեց ՏՄՊՊՀ նախագահը:
Անդրադառնալով հնդկաձավարի թանկացումներին, Ա. Շաբոյանը հայտնեց, որ ՊԵԿ-ից տեղեկատվություն են խնդրել այս շուկայի խաղացողների վերաբերյալ և, եթե պարզվի, որ գերիշխող դիրք ունեցողներ կան, ապա ուսումնասիրություններ կկատարվեն:

Мука в Армении продается по довольно низкой цене
«Сегодня в Армении мука продается по возможно низкой цене», - заявил сегодня в ходе брифинга с журналистами председатель Государственной комиссии по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Артак Шабоян.
Специалисты ГКЗЭК провели в июле-августе на армянском рынке муки и зерна мониторинг цен, поскольку после заявления премьер-министра России Владимира Путина об ограничении экспорта российского зерна, международные цены на него поднялись. По словам А.Шабояна, повышение цен на зерно повлияло также на внешние грузоперевозки. Отметив, что в августе цена муки в Армении снизилась на 20% и сегодня 1 кг муки высшего сорта стоит не более 200 драмов, А.Шабоян заверил, что по сравнению с международными это довольно низкая цена. Например, в европейских странах 1 тонна зерна сегодня стоит 300 долларов, а в Украине – 320 долларов.
«Субъекты находятся под контролем, мы осуществляем ежедневный мониторинг», -отметил А.Шабоян.
Касаясь повышения цен на гречку, А.Шабоян сообщил: ГКЗЭК запросил информацию о хозяйствующих субъектах на этом рынке и если выяснится, что есть компании, занимающие монопольную позицию, будет проведен мониторинг.