ԵՄ-ն անհանգստացած է շփման գոտում Ադրբեջանի սադրանքներով
«ԵՄ-ն անհանգստացած է վերջին ժամանակներս շփման գոտում տեղի ունեցող միջադեպերով»: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջան ժամանած Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին:
«Մեզ անհանգստացնում են շփման գոտում տեղի ունեցող միջադեպերը: Խաղաղ բանակցությունների վրա ուշադրությունը գրավելու համար պետք է լավ ուղղվածություն», - ըստ «Դեյ.ազ»-ի` ասել է Սեմնեբին և հայտնել, որ ցանկանում է քննարկել Ղարաբաղյան խնդիրը:
«Մենք հուսով ենք, որ ԵԱՀԿ համանախագահները մեզ կաջակցեն այդ հարցի ուսումնասիրության առումով և լիցք կհաղորդեն խաղաղարար գործունեությանը», - ասել է ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը:
Հիշեցնենք, որ վերջերս հաճախակի են դարձել Ադրբեջանի կողմից դիվերսիոն խմբերի փորձերը` ներթափանցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարածք:
Վերջին անգամ դա տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 4-ին, երբ ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գոտու հյուսիսարևելյան ուղղությամբ (Ջրաբերդ բնակավայրից մոտ 2կմ արևելք) արձանագրվել է հակառակորդի հետախուզական-դիվերսիոն խմբի հերթական առաջխաղացման փորձ:

ЕС обеспокоен азербайджанскими провокациями на линии фронта
«ЕС обеспокоен инцидентами, происходящими в последнее время на линии фронта». С таким заявлением выступил находящийся с визитом в Азербайджане спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу Питер Семнеби, сообщает «Дэй.аз».
«Нас беспокоят инциденты на линии фронта. Для привлечения внимания к мирным переговорам нужно хорошее направление», - согласно источнику, сказал П.Семнеби и отметил свое желание обсудить карабахский вопрос.
«Я, конечно же, хочу обсудить карабахский вопрос. Мы надеемся, что сопредседатели ОБСЕ окажут нам содействие в исследовании этого вопроса и дадут толчок продвижению миротворческой деятельности", - сказал спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу.
Напомним, что в последнее время участились диверсионные вылазки со стороны Азербайджана на территорию Нагорно-Карабахской республики, в результате которых есть жертвы и раненые.
Последний подобный инцидент произошел утром 4 сентября в 6:50 в северо-восточном направлении линии соприкосновения ВС Карабаха и Азербайджана (в 2 км восточнее от населенного пункта Джраберд), когда армянские постовые засекли попытку проникновения на карабахскую территорию разведывательно-диверсионной группы.