Վատիկանը փորձում է փրկել մահվան դատապարտված իրանուհուն
Վատիկանը փորձում է Իրանի իշխանություններին համոզել` չեղյալ հայտարարել 43-ամյա Սակինե Մոհամմադի Աշտիանի մահվան դատավճիռը, ով հայրենիքում դատապարտվել էր ամուսնական անհավատարմության մեղադրանքով:
Ինչպես հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի ռուսաստանյան ծառայությունը, իրանուհու ճակատագրով, ով երկու երեխայի մայր է, մտահոգված է Հռոմի Պապ Բենեդիկտոս XVI-ը:
Աշտիանիի դատավճիռը հասարակական մեծ արձագանքի է արժանացել: Բրազիլիայի իշխանությունը նույնիսկ առաջարկել է կնոջը ապաստան տալ, սակայն Թեհրանն այդ նախաձեռնությունը մերժել է:

Ватикан пытается спасти иранку, обвиняемую в супружеской измене
Ватикан предпринимает попытки убедить иранские власти отменить смертный приговор 43-летней Сакине Мохаммади Аштиани, осужденной на родине по обвинению в супружеской измене.
Как сообщает российская служба радио “Свобода”, по словам руководителя пресс-службы Ватикана Федерико Ломбарди, внимание к судьбе иранки –матери двоих детей - проявил Папа Римский Бенедикт XVI.
Дело Аштиани, приговоренной к смерти через побивание камнями, вызвало широкий общественный резонанс. Вердикт иранского суда подвергли критике общественные активисты и правозащитники по всему миру.