«Գնենք հայրենականը». Փառատոն Բուսաբանական այգում
Սեպտեմբերի 18-19-ին Երևանի Բուսաբանական այգում առաջին անգամ կայանալու է «Գնենք հայրենականը» խորագրով փառատոն և ցուցահանդես-վաճառք: Ինչպես այսօր ասուլիսում տեղեկացրեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, թեթև արդյունաբերության ոլորտի մոտ 25 տեղական ընկերություններ տաղավարներում կներկայացնեն իրենց արտադրանքը, հնարավոր է մասնակցեն նաև սնունդ արտադրող տեղական ընկերություններ:
Ըստ Ա. Ղազարյանի, լուրջ ուսումնասիրություններ են իրականացվել` պարզելու թեթև արդյունաբերության ոլորտում առկա իրավիճակը, և մոտ ժամանակներս կկազմակերպվեն կլոր սեղաններ` «հասկանալու համար խնդիրները և անելիքները»:
«Ոլորտն ունի պոտենցիալ և մեր թիրախային ներդրումները պետք է ուղղվեն նաև այս ոլորտ»,- նշեց ՀԱԳՄ նախագահը:
Փառատոն-ցուցահանդեսը հագեցած կլինի նաև մշակութային ծրագրերով` ազգագրական երգ, պար, մանկական խաղերի մրցույթ, էքսկուրսիա Բուսաբանական այգում, բարեգործական ակցիա և այլն: Կազմակերպիչների կարծիքով, փառատոնը նպաստելու է գործարարության կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության զարգացմանը, գործարարների և հասարակության միջև բարենպաստ մթնոլորտի ձևավորմանը, հայրենական արտադրողի վարկանիշի բարձրացմանը, ներքին կոոպերացիայի ծավալմանը:
Ա. Ղազարյանը շեշտեց, որ փառատոնի վայրը նույնպես պատահաբար չի ընտրված և իրենք ցանկանում են աջակցել որոշակի չափով մոռացության մատնված Բուսաբանական այգուն:

В Ботаническом саду пройдет фестиваль «Покупаем отечественное!»
В Ботаническом саду Еревана 18-19 сентября впервые состоится фестиваль под девизом «Покупаем отечественное!», а также выставка-продажа. Как сообщил сегодня журналистам председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, на стендах выставки будет представлена продукция порядка 25 местных компаний сферы легкой промышленности.
По словам А.Казаряна, для выяснения ситуации в легкой промышленности осуществлены серьезные исследования и в ближайшее время будут организованы круглые столы для обсуждения проблем и перспектив отрасли.
«Эта отрасль обладает потенциалом, в легкую промышленность необходимо направлять целевые инвестиции», - отметил А.Казарян.
Фестиваль имеет также насыщенную культурную программу: концерты национальной песни и пляски, конкурсы детских игр, экскурсии в Ботаническом саду, благотворительные акции и т.д.
По мнению организаторов, фестиваль посодействует развитию корпоративной социальной ответственности предпринимательства, формированию благоприятной атмосферы между бизнесменами и обществом, повышению рейтинга местного производителя, распространению внутренней кооперации.
А.Казарян отметил, что место для проведения фестиваля выбрано также неслучайно, организация фестиваля и выставки-продажи окажет содействие Ботаническому саду Еревана.