Ազգային կոնֆերանսում կքննարկվի սոցիալական գործընկերությունը
Սեպտեմբերի 29-ին Հայաստանի Հանրապետությունում առաջին անգամ տեղի կունենա ազգային կոնֆերանս` նվիրված սոցիալական գործընկերությանը: Այս մասին այսօր ասուլիսում հայտնեց Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության (ՀԱԳՄ) գործադիր տնօրեն Գագիկ Մակարյանը:
«Երեք կողմերը` պետությունը, Գործատուների միությունը, Արհմիությունների կոնֆեդերացիան, հանդես կգան որպես հավասար կողմեր այդ գործընկերության շրջանակում և կներկայացնեն ինչպիսի խնդիրներ, ինչպիսի առաջընթաց, կամ եվրոպական փորձ կա, որ մենք պետք է ընդօրինակենք»,- ասաց նա, հավելելով, որ 1 օրում ներկայացվելիք և՛ հայկական, և՛ միջազգային փորձի նյութերը կհրապարակվեն ժողովածուի տեսքով:
Ազգային կոնֆերանսին կմասնակցեն նաև 5-ից ավելի գերմանական, հոլանդական գործարարների միություններ, արհմիություններ:
«Այսօր պետությունը շատ կարևորում է և կարիք ունի մասնավոր հատվածի հետ սերտ համագործակցելու, ավելի հստակ իմանալու այն խնդիրները, որոնք առկա են: Այն մեթոդները, որոնք նախկինում գործում էին և պետությունը փորձում էր ինքնուրույն գործարար միջավայրի վերաբերյալ որոշումներ կայացներ, և դրանից հետո ստիպված էր փոխել, ժամանակի կորուստ էր: Կոնցենսիուսի սկզբունքով պետք է ծավալել գործընկերությունը, որը այլ երկրներում շատ դրական արդյունքների է հանգեցրել»,- նշեց Գ. Մակարյանը:

В Ереване обсудят вопросы социального партнерства
В Армении 29-го сентября впервые состоится национальная конференция, посвященная социальному партнерству. Об этом сообщил сегодня журналистам исполнительный директор Союза промышленников и предпринимателей Армении Гагик Маркарян.
«Три стороны – государство, Союз работодателей и Конфедерация профсоюзов – выступят как равные стороны в рамках этого партнерства и представят проблемы, прогресс и европейский опыт, который мы можем применить в Армении», - сказал Г.Маркарян. Он отметил, что представленные на конференции материалы будут опубликованы в виде справочников.
В национальной конференции примут участие более 5-ти немецких и голландских Союзов предпринимателей, а также представители профсоюзов.
«Сегодня государство придает важность и нуждается в тесном сотрудничестве с частным сектором. Методы, которые действовали в прошлом, когда государство пыталось принимать самостоятельные решения о регулировании бизнес среды, уже исчерпали себя. Необходимо осуществлять сотрудничество по принципу консенсуса, поскольку позитивные результаты такого сотрудничества очевидны в различных странах мира», - отметил Г.Маркарян.