Բիզնեսի կոդեքս` Մանթաշովի կերպարի նմանությամբ
«Հայ բիզնեսի բարոյական վարքագծի կոդեքսի մշակման աշխատանքները շարունակվում են: Այսօրվանից հայտարարում ենք, որ բարոյական կոդեքսի մշակման, բարոյական կերպարի ձևավորման առումով շատ ենք կարևորում մեր պատմական փորձը, անցյալի ժառանգության ճիշտ իմացությունը: Այդ իմաստով Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությունը (ՀԱԳՄ)` Հայաստանի բանկերի միության (ՀԲՄ) հետ մեկտեղ, Ալեքսանդր Մանթաշյանցի մահվան 100-րդ տարելիցի և ծննդյան 170-ամյակի կապակցությամբ հաջորդ տարին հայտարարում է Մանթաշովի տարի»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը:
Ալեքսանդր Մանթաշյանցի մահվան 100-րդ տարելիցը լրանում է 2011 թ-ին, իսկ ծննդյան 170-ամյակը 2012 թ-ին է: Շուտով կստեղծվի հոբելյանական այդ տարեթվերի հետ կապված միջոցառումների կազմակերպման հանձնաժողով` ՀԱԳՄ և ՀԲՄ նախագահների համանախագահությամբ: Մինչև տարեվերջ հանրությանը կներկայացվի Առաքել Սարուխանի հեղինակած Մանթաշյանցի մահվան 20-ամյակին նվիրված գրքի վերահրատարակությունը:
Ա. Ղազարյանի խոսքով, կհրապարակվեն Ա. Մանթաշյանցին վերաբերող տարբեր գրքեր, կկանգնեցվի 20-րդ դարի սկզբի աշխարհահռչակ բանկիրի և արդյունաբերողի կիսանդրին, կկազմակերպվի միջազգային գիտաժողով սփյուռքահայ և հայաստանյան գործարարների մասնակցությամբ` «21-րդ դար. հայ բիզնեսմենի կերպար, նոր մեկենաս» թեմայով:

В Армении 2011-ый будет объявлен годом Александра Манташева
«Работы по разработке морального кодекса бизнесмена продолжаются. В формировании морального образа предпринимателя мы придаем важность нашему историческому прошлому, изучению наследия прошлого», - отметил сегодня в ходе встречи с журналистами председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении (СППА) Арсен Казарян.
По его словам, в связи с 100-летием годовщины смерти и 170-летием рождения А.Манташева Союз промышленников и предпринимателей Армении вместе с Союзом банков Армении объявляет 2011-ый – годом Александра Манташева. В ближайшее время будет создана комиссия по организации мероприятий в связи с этими юбилейными датами. До конца года общественности будет представлена в новом издании книга Аракела Саруханяна, посвященная 20-летию годовщины смерти А.Манташева.
А.Казарян сообщил, что выйдут в свет также различные труды об А.Манташеве, будет установлен бюст известного банкира и промышленника начала 20-го века, организована международная научная конференция по теме «21 век: образ бизнесмена-армянина, нового мецената» с участием предпринимателей из Армении и Диаспоры.