Nabucco-ի շինարարությունը մեկ տարով հետաձգվում է
Միջին Ասիայից և Կասպից տարածաշրջանից դեպի Եվրոպայի արևելյան սահմաններ նախագծված Nabucco գազատարի շինարարական աշխատանքների սկիզբը առնվազն մեկ տարով հետաձգվում է: Այդ մասին հայտարարել է Nabucco Gas Pipeline International GmbH Managing ընկերության տնօրեն Ռեյնհարդ Միտչեկը:
Ելույթ ունենալով Բրյուսելում` Միտչեկը նշել է, որ 3,3 հազար կմ երկարությամբ մայրուղին շահագործման կարող է հանձնվել 2014-ի վերջ-2015-ի սկզբից ոչ շուտ:
Այսպիսով, գազատարի շինարարության ժամկետները հետաձգված են` համեմատած նախկինում հայտարարվածի, ըստ որի` Nabucco-ի շինարարությունը պետք է սկսվեր 2011-ին, իսկ դեպի Եվրոպա առաջին գազի մատակարարումն ակնկալվում էր 2014-ի սկզբին:
«Մենք պետք է առաջին հերթին ապահովենք ելքը դեպի նոր գազի բնական պաշարներ», - ըստ «Գազետա.ռու»-ի, ասել է Ռեյնհարդ Միտչեկը և նշել. «Հենց որ մենք դրան հասնենք, կհայտարարվի գազի գնման տենդեր: Կարծում եմ, որ այդ խնդիրները մենք կարող ենք լուծել այս տարվա վերջին կամ եկող տարվա սկզբին»:

Nabucco construction delayed till 2012
The Nabucco gas pipeline venture delayed the start of construction even as the World Bank, the European Bank for Reconstruction and Development and the European Investment Bank said they may lend the project as much as 4 billion euros ($5.2 billion).
“Construction will start 2012,” Nabucco Gas Pipeline International GmbH Managing Director Reinhard Mitschek said at a briefing today in Brussels. “The operation of the pipeline will start 2015.” The Vienna-based venture had previously said that construction was set to begin in late 2011, with shipments starting at the end of 2014 or early 2015.
The 7.9 billion-euro pipeline is designed to carry gas more than 3,300 kilometers (2,050 miles) from Turkey to Austria to reduce European dependence on Russia. The venture is counting on gas from the Caspian region and Iraq to fill the link.
“We have to synchronize Nabucco first to the gas supply sources,” gazeta.ru quoted Mitschek as saying. Once the gas supply has been secured, the “open season” tender process for transporting gas will begin by the end of the year or in the first quarter of next year, he said.