Nabucco-ի շինարարությունը մեկ տարով հետաձգվում է
Միջին Ասիայից և Կասպից տարածաշրջանից դեպի Եվրոպայի արևելյան սահմաններ նախագծված Nabucco գազատարի շինարարական աշխատանքների սկիզբը առնվազն մեկ տարով հետաձգվում է: Այդ մասին հայտարարել է Nabucco Gas Pipeline International GmbH Managing ընկերության տնօրեն Ռեյնհարդ Միտչեկը:
Ելույթ ունենալով Բրյուսելում` Միտչեկը նշել է, որ 3,3 հազար կմ երկարությամբ մայրուղին շահագործման կարող է հանձնվել 2014-ի վերջ-2015-ի սկզբից ոչ շուտ:
Այսպիսով, գազատարի շինարարության ժամկետները հետաձգված են` համեմատած նախկինում հայտարարվածի, ըստ որի` Nabucco-ի շինարարությունը պետք է սկսվեր 2011-ին, իսկ դեպի Եվրոպա առաջին գազի մատակարարումն ակնկալվում էր 2014-ի սկզբին:
«Մենք պետք է առաջին հերթին ապահովենք ելքը դեպի նոր գազի բնական պաշարներ», - ըստ «Գազետա.ռու»-ի, ասել է Ռեյնհարդ Միտչեկը և նշել. «Հենց որ մենք դրան հասնենք, կհայտարարվի գազի գնման տենդեր: Կարծում եմ, որ այդ խնդիրները մենք կարող ենք լուծել այս տարվա վերջին կամ եկող տարվա սկզբին»:

Строительство Nabucco откладывается на год
Начало работ по строительству газопровода Nabucco из Средней Азии и Прикаспия к восточным границам Евросоюза перенесено, по меньшей мере, на год – до 2012 года. Об этом, как сообщает «Газета.ру», заявил управляющий директор компании-оператора Nabucco Gas Pipeline International GmbH Managing Рейнхард Митчек.
Выступая на брифинге в Брюсселе, он отметил, что трасса протяженностью в 3,3 тыс километров вступит в строй в конце 2014 – начале 2015 года.
Таким образом, график строительства и запуска газопровода затягивается уже на год по сравнению с планами, утвержденными в начале нынешнего года. Согласно им, строительство Nabucco должно было начаться в 2011 году, а первые поставки газа в ЕС по магистрали ожидались в начале 2014 года.
«Мы должны в первую очередь получить доступ к газовым месторождениям», - подчеркнул он.
«Как только это будет достигнуто, то будет объявлен тендер на покупку газа. Я думаю, что мы сможем выполнить эти задачи к концу нынешнего – началу будущего года», - заявил управляющий директор.