Norsk Energi-ն կզբաղվի հայկական ՓՀԷԿ-երի զարգացմամբ
Նորվեգական Norsk Energi ընկերությունը կորպորացիաների և միջազգային դոնորների հայկական համայնքի հետ համատեղ սկսում է հայկական փոքր հիդրոէլեկտրակայանների տեխնիկական կարողությունների զարգացման 4 ամսյա ծրագիր` 180 հզ. եվրո ընդհանուր արժողությամբ: Ֆինանասավորումը հատկացնում է Նորվեգիայի Արտաքին գործերի նախարարությունը: Նախագծին ակտիվորեն աջակցում են Ամերիաբանկը` որպես Հայաստանում փոքր ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման առաջատար, ՀՀ էներգետիկայի նախարարությունը, ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը, KfW-ի կողմից ֆինանսավորվող ԳՀՀ «Վերականգնվող էներգիայի աջակցություն» ծրագիրը և Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանը:
Այսօր ծրագրի ներկայացման ժամանակ ծրագրի ղեկավար Իյուն Ջու Յին տեղեկացրեց, որ 4 ամիսների ընթացքում 10 մասնագետներ կվերապատրաստվեն, կկազմեն հաշվետվություններ և ՓՀԷԿ-երի հզորացման նախագծեր, որոնք կամփոփվեն դեկտեմբերի 14-ին և կառաջարկվեն պոտենցիալ ներդրողներին:
«Ծրագիրը կունենա 5 փուլ, որից 3-ը` ակտիվ` կլինեն սեմինարներ, ուսանողները կաշխատեն ՓՀԷԿ-երի սեփականատերերի հետ: Նորվեգա-հայկական համագործակցության արդյունքում կմշակվեն նոր ծրագրեր»,- ասաց Իյուն Ջու Յին:
Նա շեշտեց, որ ՓՀԷԿ-երի նախագծման ժամանակ հատուկ ուշադրություն է դարձվելու բնապահպանական խնդիրներին:
Ծրագրի հայկական գործընկեր «Հիդրոէներգետիկա» ընկերության ղեկավար Գրիգոր Գաբայանը հայտնեց, որ նախատեսում են ծրագրի արդյունքում ստեղծել մի օրինակելի ՓՀԷԿ, որը նախատիպ կհանդիսանա մյուսների համար:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը, Հայաստանում Նորվեգիայի հյուպատոս Թիմոթի Սթրեյթը, Ամերիբանկի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը, պետկան և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ:

«Norsk Energi» займется развитием малых ГЭС Армении
Норвежская компания «Norsk Energi» начинает совместно с международными донорами 4-месячную программу по развитию технического потенциала малых ГЭС в Армении, общей стоимостью 180 тысяч евро. Финансирование предоставляет министерство иностранных дел Норвегии. Программе активно содействуют ЗАО «Америабанк», министерство энергетики и министерство охраны природы Армении, финансируемая KfW программа ФРГ «Содействие возобновляемой энергии» и Ереванский государственный университет архитектуры и строительства.
Как сообщил руководитель программы Июун Джу Йин, в течение 4-х месяцев специалисты пройдут переподготовку, будут составлены отчеты и проекты по усилению малых ГЭС, которые затем будут обобщены и представлены 14-го декабря потенциальным инвесторам.
«Программа имеет 5 этапов, из них три – активные: намечено проведение семинаров, сотрудничество студентов с владельцами малых ГЭС. В результате армяно-норвежского сотрудничества будут разработаны новые программы», - сказал Июун Джу Йин. Руководитель программы отметил, что в ходе проектирования малых ГЭС, особое внимание будет уделяться экологическим проблемам.
Армянский партнер программы, руководитель компании «Гидроэнергетика» Григор Габаян сообщил, что реализация программы предусматривает создание образцовой малой ГЭС.
Отметим, что в мероприятии участвовали заместитель министра энергетики и природных ресурсов Арег Галстян, консул Норвегии в Армении Тимоти Стрейт, генеральный директор ЗАО «Америабанк» Артак Анесян, представители государственных учреждений и частного сектора.