Վաշինգտոնն անհանգստացած է Իրանի վերաբերյալ ՄԱԳԱՏԷ զեկույցով
Միացյալ Նահանգներն անհանգստություն են արտահայտել Իրանի վերաբերյալ ՄԱԳԱՏԷ-ի վերջին զեկույցից, ըստ որի Թեհրանը մայիսի համեմատ 15 տոկոսով մեծացրել է իր ունեցած ցածր հարստացված ուրանի քանակը, տեղեկացնում է ՌԻԱ-Նովոստին:
«Իրանի վերաբերյալ ՄԱԳԱՏԷ-ի վերջին զեկույցը վկայում է այն մասին, որ այդ երկիրը հրաժարվում է կատարել միջուկային ոլորտում ստանձնած միջազգային իր պարտավորությունները, շարունակում է զարգացնել միջուկային ծրագիրը և շարժվել միջուկային զենքի ստեղծման ուղղությամբ»,- երեկ հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի մամլո խոսնակի տեղակալ Թոմի Վիտորը:
Ըստ ՄԱԳԱՏԷ-ի, այսօր Իրանն ունի 2,8 տոննա ցածր հարստացման ուրան` մայիսյան 2,43 տոննայի փոխարեն: Այդ քանակությունը բավարար է երեք միջուկային գլխիկներ արտադրելու հմար: Բացի այդ, օգոստոսի կեսերի դրությամբ, իրանցի միջուկային մասնագետների մոտ կար 22 կիլոգրամից ոչ պակաս 20-տոկոսանոց հարստացված ուրանի պաշար, որը, Իրանի պաշտոնական հայտարարությունների համաձայն, պետք էր միջուկային ռեակտորի համար: Այդ փաստը, ինչպես նշված է զեկույցում, վկայում է այն մասին, որ Թեհրանը շարունակում է իր միջուկային ծրագիրը` չնայած իր նկատմամբ կիրառվող միջազգային պատժամիջոցներին:

Вашингтон обеспокоен последним докладом МАГАТЭ по Ирану
Белый дом выражает беспокойство в связи с последним докладом Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ), в котором говорится о том, что Иран увеличил на 15% по сравнению с маем количество имеющегося у него низкообогащенного урана.
"Последний доклад МАГАТЭ по Ирану говорит о том, что Иран отказывается выполнять свои международные обязательства в ядерной сфере, продолжает развивать ядерную программу и двигаться к созданию ядерного оружия", - как сообщает РИА Новости, заявил журналистам в понедельник второй заместитель пресс-секретаря президента Томми Витор.
По данным атомного агентства ООН, сейчас Иран располагает 2,8 тонны низкообогащенного урана против 2,43 тонны в мае. Этого количества хватит для производства трех ядерных боеголовок. Кроме того, по состоянию на середину августа, в распоряжении иранских ядерщиков было не менее 22 килограмм обогащенного до 20% урана, необходимого, как заявляют в Тегеране, для исследовательского реактора. Этот факт, отмечается в докладе, свидетельствует о том, что Тегеран продолжает реализацию своей ядерной программы, несмотря на действующие в отношении него жесткие международные санкции.