ՀՌԱԿ. Նոյեմբերի 7-ից հետո ԼՂ հարցում տեղաշարժ կլինի
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կրկին փորձում են արագացնել Ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացը, այսօր ասուլիսի ժամանակ տեսակետ հայտնեց ՀՌԱԿ ատենապետ Հարություն Առաքելյանը: «Անցած տարիների ընթացքում համանախագահներն այսպիսի լրջությամբ չեն վերաբերվել ղարաբաղյան հակամարտության հարցին, ինչը թույլ է տալիս ենթադրել, որ ինչ-որ հարց կա, որն արագացնում է նրանց մինչև տարեվերջ», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի` բանակցային գործընթացում իրավիճակ է փոխել հայ-ռուսական նոր համաձայնագիրը, որը Արևմուտքին կրկին դրդում է վերանայել հարաբերությունները Հայաստանի հետ և ակտիվացնել մեր երկիրը շրջանցող եներգետիկ նախագծերը, մասնավորապես` Նաբուկոն: Քաղաքական գործչի համողմամբ` համանախագահները կփորձեն Ղարաբաղյան հիմնահարցին որևէ լուծում տալ մինչև դեկտեմբերին կայանալիք ԵԱՀԿ գագաթնաժողովը:
«Կարծում եմ, նրանք ժամկետ են դրել իրենց հայտարարությունների մեջ և մինչև դեկտեմբեր պետք է հարցերը լուծեն», - նշեց նա ու հստակեցրեց, որ որոշ տեղաշարժեր հարկավոր է սպասել նոյեմբերի 7-ին` Ադրբեջանում կայանալիք ընտրություններից հետո:
Ըստ քաղաքական գործչի` այսօրվա դրությամբ Հայաստանը չպետք է շարունակի բանակցությունները Ադրբեջանի հետ, այլ դիմի միջազգային դատարան`1988-1994թթ. ընկած ժամանակահատվածում Ադրբեջանում հայ ազգաբնակչության նկատմամբ գործաց ցեղասպանության դատապարտման հայտով: «Այդ ժամանակահատվածում տեղի ունեցածը ոչ այն ինչ է, քան ցեղասպանություն»,- ասաց նա` որպես ապացույց բերևելով Թուրքիայի իշխանությունների կողմից 1915-1923թթ.-ին Ցեղասպանության իրականացման գործելաոճը: Հ.Առաքելյանի կարծիքով `միջազգային դատարան դիմելու լավագույն առիթն Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեա ներկայացրած բանաձևն է:
«Հենց դա գուցե ճանապարհ բացի միջազգային դատարան դիմելու համար` ՄԱԿ-ի հովանու ներքո, որտեղ էլ կապացուցվի, որ այդ տարիներին տեղի է ունեցել ցեղասպանություն»,- ասաց նա:
Բանախոսը վստահություն հայտնեց, որ եթե ՄԱԿ-ի կոնվենցիաներն աշխատում են Կոսովոյի և այլնի պարագայում, ապա կաշխատեն նաև Հայաստանի պարագայում: «Այնպես որ մեր երկիրը պետք է այս հնարավորությունն իրագործի»,- հավելեց Հարություն Առաքելյանը, նշելով, որ «միայն Մինսկի խմբի ուսերին պետք չէ թողնել հակամարտության կարգավորման խնդիրը, առավել ևս, որ այն դատավոր ու դատարան չէ»:

Azerbaijan’s resolution a cause to apply to International Court
The OSCE Minsk Group Co-Chairs are trying to push forward the process of settlement to the Karabakh conflict, said leader of Ramkavar Azatakan Party of Armenia Haroutyun Arakelian at news conference Wednesday.
“The co-chairs didn’t pay a serious attention to the process of settlement to the Karabakh conflict over recent years, and this makes us think that there is a certain issue that causes activation of efforts until the year’s end,” said Arakelian.
In his opinion, the situation in talks was changed by new Armenia-Russia agreement which makes the West review its relations with Armenia and activate the energy projects which bypass our country, and in particular, the Nabucco. According to Arakelian, co-chairs will try to find a solution until the December OSCE summit which is to be held in Astana.
“I think they have set time and must solve the issues until December,” said politician and added that some progress can come into being after November 7 – day of the parliamentary elections in Azerbaijan.
Referring to Azerbaijan’s resolution on Karabakh to be introduced into the UN General Assembly, Arakelian said that it is a cause to apply to the international court of justice.
“We are glad that the issue of Karabakh will be considered within the framework of the UN as it is a chance to apply to the International Court of Justice and voice there issue of the mass killings and genocide committed by Azerbaijan against Armenians.”
He said that due to hundreds of thousands of eyewitnesses it’s necessary to prove that Azerbaijan committed Genocide against Armenians in 1988-1994s.
“We must demand to recognize the liberated territories as compensations for the Genocide,” he said and added that Armenia should take the chance and take the initiative.