Տ.Բալայան. «Այդ կարծիքը մենք չենք կիսում»
ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը պատասխանել է “Մեդիամաքս” լրատվական գործակալության հարցին` ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից տարածված և Վրաստանի ԱԳ նախարարին վերագրվող կարծիքի շուրջ, թե Հայաստանում ռուսաստանյան ռազմակայանի կայանման ժամկետի ավելացումը սպառնում է Հայաստանի անկախությանը:
«Այդ կարծիքը մենք չենք կիսում: Հայաստանում ռուսաստանյան ռազմակայանի ներկայության մասին մեր դիրքորոշումը բազմիցս արտահայտել է երկրի ղեկավարությունը: Կարծում ենք, որ ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից ներկայացված այդ տեղեկատվությունը սովորության համաձայն աղավաղում է պարունակում: Ամեն դեպքում, որեւէ այլ երկրի պաշտոնյա իրավասու չէ խառնվել մեր գործերին, եւ մեկնաբանություններ անել մեր անվտանգության հարցերի վերաբերյալ», - ասել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակը:
ԱԳՆ-ից տեղեկացնում են, որ այսօր հեռախոսազրույց կկայանա նաեւ Հայաստանի եւ Վրաստանի արտգործնախարների միջեւ:

МИД Армении не разделяет мнения грузинских коллег
Пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян, отвечая на вопрос агентства «Медиамакс», касающийся, якобы, озвученной главой МИД Грузии Григолом Вашадзе мысли о том, что продление срока дислокации российской военной базы в Армении угрожает независимости этой страны, заявил:
«Мы не разделяем это мнение. Наша позиция относительно присутствия российской военной базы в Армении неоднократно выражалась руководством республики. Считаем, что представленная азербайджанскими СМИ эта информация как всегда содержит в себе неточности. В любом случае, чиновник третьей страны не имеет права вмешиваться в наши дела и комментировать вопросы нашей безопасности».
В МИД Армении также проинформировали, что сегодня состоится телефонный разговор глав МИД Армении и Грузии.
Отметим, что информация со ссылкой на министра иностранных дел Грузии была передана СМИ Азербайджана.