Իրանը հասել է բենզինի ինքնաբավ արտադրության
Իրանը հասել է բենզինի ինքնաբավ արտադրության: Ինչպես երեքշաբթի երեկոյան հայտարարել է Իսլամական հանրապետության նավթի նախարար Մասուդ Միրկազեմին, այս ձեռքբերումը «ի չիք է դարձնում (միջազգային) պատժամիջոցների արդյունավետությունը, որոնք ուղղված են երկրի էներգետիկ ներուժը վնասելուն»:
Իրանական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում Մ. Միրկազեմին հայտնել է, որ ներկայումս Իրանի նավթավերամշակող գործարաններում օրական արտադրվում է 66.5 մլն լիտր բենզին: Ավելի վաղ այնտեղ արտադրվում էր 40 մլն լիտրից ոչ ավելի, և ևս 20 մլն ստիպված էին ներկրել արտասահմանից, հաղորդում է Պրայմ-Տասսը` հղում անելով ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին:

Iran says it is self-sufficient in petrol
Iranian Oil Minister Masoud Mirkazemi said on Tuesday that Iran has attained self-sufficiency in producing petrol, a commodity targeted by world powers in new sanctions imposed against Tehran.
“We have attained daily domestic production of 66.5 million litres of petrol in our refineries,” Mirkazemi was quoted as saying on state television’s website.
He said Iran previously used to produce 44 million litres of petrol a day and imported 20 million litres in order to meet its domestic need, PRIME-TASS reported citing ITAR-TASS.