IT ընկերություններից «ողջ» է մնում 1/3-ը. Պետք է ստեղծել ավելին
Թեև 2009 թ. տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության ոլորտի աճը կազմել է 17 %, ու դա պետք է բավարարեր շահագրգիռ կողմերին, սակայն, իրականում առկա մարտահրավերների պայմաններում այդ աճը անբավարար է: Նման տեսակետ այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Նա պարզաբանեց, որ IT ոլորտի հայեցակարգով, որը կառավարությունն ընդունել է 2008 թ., նախատեսվում է մինչև 2018 թ. ունենալ 1000 տեխնոլոգիական ձեռնարկություն: Հաշվի առնելով ոլորտի ռիսկայնությունը և այն հանգամանքը, որ նորաստեղծ ընկերություններից ընդամենը 1/3-ը կամ 1/5-ն է «ողջ» մնում, ապա, Կ. Վարդանյանի հաշվարկներով, պետք է ստեղծվի 3000 ձեռնարկություն` տարեկան մոտ 300:
«Բայց առանց պետության կամ որևէ այլ միջամտության տարեկան ստեղծվում է մոտ 30 ձեռնարկություն, այսինքն 10 անգամ ավելի պակաս, քան մենք նախանշել ենք: Սա լուրջ մարտահրավեր է, որպեսզի հատուկ ենթակառուցվածք ստեղծվի նոր ընկերությունների ստեղծման համար»,- նշեց նա:
Կ. Վարդանյանի համաձայն, ժամանակին նման խնդիր է ունեցել նաև Սինգապուրը, երբ երիտասարդ մասնագետները նախընտրել են աշխատել մուլտինացիոնալ ընկերություններում, քան` զբաղվել ձեռներեցությամբ. «Հարաբերակցությունը 90:10 էր, հետո ջանքեր գործադրեցին և այդ հարաբերակցությունը փոխեցին 40:60, և 60-ն ուզում են սեփական ձեռնարկություն ունենալ: Հուսով եմ, մենք էլ այդ ուղղությամբ կգնանք»:

К.Варданян: В сфере IT выживает 1/3 предприятий
Несмотря на то, что в 2009 году рост в информационной и телекоммуникационной сфере составил 17%, тем не менее, в условиях присутствующих вызовов, этот рост недостаточен. Такую точку зрения высказал сегодня в ходе встречи с журналистами исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий (UITE) Карен Варданян.
К.Варданян сообщил, что согласно концепции сферы IT, которая была принята правительством Армении в 2008 году, до 2018 года предусмотрено иметь в стране 1000 технологических предприятий. Учитывая риски и то обстоятельство, что из новых компаний «выживает» лишь 1/3 или 1/5, по расчетам К.Варданяна, необходимо создание 3000 компаний.
«В Армении создается 30 предприятий без какого-либо вмешательства, в том числе и правительства, то есть, в 10 раз меньше, чем мы предусмотрели. Это серьезный вызов, чтобы начать формирование специальной инфраструктуры для создания новых компаний», - отметил К.Варданян.
По словам директора UITE, в свое время со схожей проблемой столкнулись и в Сингапуре, когда молодые специалисты больше предпочитали работать в мультинациональных корпорациях, чем заниматься предпринимательством. «Соотношение было 90:10, однако были приложены усилия и это соотношение изменилось 40:60, сегодня уже 60 стремятся иметь собственную компанию. Надеюсь, мы также будем продвигаться в этом направлении», - сказал К.Варданян.