IT ընկերություններից «ողջ» է մնում 1/3-ը. Պետք է ստեղծել ավելին
Թեև 2009 թ. տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության ոլորտի աճը կազմել է 17 %, ու դա պետք է բավարարեր շահագրգիռ կողմերին, սակայն, իրականում առկա մարտահրավերների պայմաններում այդ աճը անբավարար է: Նման տեսակետ այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Նա պարզաբանեց, որ IT ոլորտի հայեցակարգով, որը կառավարությունն ընդունել է 2008 թ., նախատեսվում է մինչև 2018 թ. ունենալ 1000 տեխնոլոգիական ձեռնարկություն: Հաշվի առնելով ոլորտի ռիսկայնությունը և այն հանգամանքը, որ նորաստեղծ ընկերություններից ընդամենը 1/3-ը կամ 1/5-ն է «ողջ» մնում, ապա, Կ. Վարդանյանի հաշվարկներով, պետք է ստեղծվի 3000 ձեռնարկություն` տարեկան մոտ 300:
«Բայց առանց պետության կամ որևէ այլ միջամտության տարեկան ստեղծվում է մոտ 30 ձեռնարկություն, այսինքն 10 անգամ ավելի պակաս, քան մենք նախանշել ենք: Սա լուրջ մարտահրավեր է, որպեսզի հատուկ ենթակառուցվածք ստեղծվի նոր ընկերությունների ստեղծման համար»,- նշեց նա:
Կ. Վարդանյանի համաձայն, ժամանակին նման խնդիր է ունեցել նաև Սինգապուրը, երբ երիտասարդ մասնագետները նախընտրել են աշխատել մուլտինացիոնալ ընկերություններում, քան` զբաղվել ձեռներեցությամբ. «Հարաբերակցությունը 90:10 էր, հետո ջանքեր գործադրեցին և այդ հարաբերակցությունը փոխեցին 40:60, և 60-ն ուզում են սեփական ձեռնարկություն ունենալ: Հուսով եմ, մենք էլ այդ ուղղությամբ կգնանք»:

Only 1/3 companies survive in IT, says Vardanian
Despite the fact that in 2009 the spheres of information and telecommunications showed a 17% growth, however, due to challenges, this growth isn’t enough, said Executive Director of the Union of Information Technologies Enterprises Karen Vardanian at the press conference Wednesday.
He said that in line with the concept of the IT sphere, adopted by Armenia’s government in 2008, some 1,000 technology companies are to operate in the country by 2018. Given the risks and the fact that only 1/3 or 1/5 of companies survive, it is necessary to create 3,000 companies, according to Vardanian.
“Some 30 companies are being established in Armenia without any interference, including government’s interference that is 10 times less than we were planning. This is a serious challenge which makes start up process of creation of a special infrastructure for new companies,” he said.
Vardanian told that in certain times Singapore faced the similar problem when young specialists preferred to work at multinational corporations instead of making business.
“This was 90/10 ratio; however, after efforts it changed and became 40 against 60; and now 60 are seeking for own company. I hope that we will move towards this direction,” said Vardanian.