Տավուշի և Վիտեբսկի մարզերը կընդլայնեն համագործակցությունը
Այսօր Երևանում Հայաստանի Տավուշի մարզի և Բելառուսի Վիտեբսկի մարզի առևտրաարդյունաբերական պալատների (ԱԱՊ) միջև կնքվել է համագործակցության մասին համաձայնագիր:
«Վիտեբսկը Բելառուսի ամենաարդյունաբերական շրջանն է, որի հետ կապերի ամրապնդումը կանխորոշում է միայն խոստումնալից ապագա: Հույս ունենք, որ համագործակցության արդյունքում մեր երկու երկրների գործարարների միջև շփումներն ավելի կակտիվանան, առևտրաշրջանառության ծավալներն ավելի կմեծանան` նպաստելով և՛ Հայաստանի, և՛ Բելառուսի տնտեսությունների զարգացմանը»,- ստորագրման արարողությունից հետո ասաց ԱԱՊ գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը:
Բելառուս գործարարները նույնպես փաստել են, որ երկու հանրապետությունների միջև տնտեսական համագործակցության մեծ պոտենցիալ կա, թեև վերջին տարիներին հայ-բելառուսական ապրանքաշրջանառության ծավալները նվազում են: Բելառուսական պատվիրակության ղեկավար, Վիտեբսկի մարզի գործադիր կոմիտեի նախագահի տեղակալ Օլեգ Մացկևիչի խոսքով, իրենք զարմացած են Իջևանի քարի վերամշակման գործարանում կիրառվող տեխնոլոգիաներից, Դիլիջանի հանքային ջրերի գործարանի արտադրության որակից և արտադրական ծավալներից:
Կողմերի միջև մի շարք պայմանավորվածություններ են ձեռքբերվել. մասնավորապես, Վիտեբսկից Հայաստան կներկրվի մսամթերք և կաթնամթերք, Հայաստանում կձեռնարկվի մարտկոցների արտադրություն, որոնք կարտահանվեն Բելառուս, և այլն:
Առաջիկայում ծրագրվում է Տավուշի մարզի պատվիրակության այցը Վիտեբսկ, որտեղ Հայաստանի ներկայացուցիչները կծանոթանան այդ մարզի առևտրատնտեսական, կրթական, մշակութային ներուժին:
Նշենք, որ Հայաստանի և Բելառուսի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալը այս տարվա առաջին կիսամյակում կազմել է 19.9 մլն դոլար: Հայաստանից արտահանումը կազմել է 1.9 մլն դոլար, ներկրումը` 17.9 մլն դոլար: Հայաստանից Բելառուս հիմնականում արտահանվում են էթիլային սպիրտ, դեղամիջոցներ, ոսկերչական ապրանքներ, քարեր, ցեմենտ, միրգ, նեկտարին և այլն: Բելառուսից Հայաստան ներկրվում է խտացրած կաթ, կաթի փոշի, կարագ, շոկոլադ, դեղամիջոցներ, լուցկի, անվադողեր, էլետրական սարքավորումներ, էքսկավատորներ, խաղալիքներ, կահույք և այլն:

Между областями Армении и Беларуси расширяется сотрудничество
Сегодня в Ереване подписано соглашение о сотрудничестве между Торгово-промышленными палатами Тавушской области Армении и Витебской области Беларуси.
«Витебская область – одна из самых промышленно развитых в Беларуси. Укрепление связей с этой областью предопределяет лишь многообещающее будущее. Мы надеемся, что в результате сотрудничества связи между предпринимателями двух стран еще более активизируются и увеличится товарооборот, что посодействует развитию экономики и Армении, и Беларуси», - заявил по завершении церемонии подписания исполнительный директор ТПП Ара Варданян.
Белорусские предприниматели в свою очередь констатировали, что экономическое сотрудничество между двумя странами имеет большой потенциал, несмотря на то, что в последние годы сократился объем товарооборота. По словам главы белорусской делегации, заместителя председателя Исполкома Витебской области Олега Мацкевича, они приятно удивлены новейшими технологиями, применяемыми на Иджеванском заводе по переработке камня, а также качеством продукции и объемами производства Дилижанского завода минеральных вод.
Между армянской и белорусской сторонами приобретен ряд договоренностей, в частности, о поставках из Витебска мясной и молочной продукции и производства батарей в Армении, которые затем будут экспортированы в Беларусь.
Отметим, что объемы товарооборота между Арменией и Беларусью в первом полугодии нынешнего года составили 19.9 млн. долларов. Доля экспорта из Армении составила 1.9 млн. долларов, а доля импорта – 17.9 млн. долларов. Из Армении в Беларусь в основном экспортируется этиловый спирт, лекарственные препараты, ювелирные изделия, камни, цемент, фрукты и т.д. Из Беларуси в Армению импортируются: сгущенное молоко, молочный порошок, масло, шоколад, лекарственные препараты, спички, электрические приборы, экскаваторы, игрушки, мебель и т.д.