ԱՄՆ-ն ավելացրել է երկիր մուտքի վճարները
ԱՄՆ-ն ավելացրել է երկիր մուտքի վճարները: Արտասահմանցիները, որոնք իրավունք ունեն առանց վիզայի մուտք գործել ԱՄՆ, այսօրվանից այցելությունից առաջ պետք է վճարեն ոչ թե 10 դոլար, ինչպես նախկինում, այլ` 14:
Հավելյալ վճարի մասին հայտարարել է ԱՄՆ մաքսային և սահմանային վարչությունը, դա պատճառաբանելով սահմանը հատողների հաշվառման էլեկտրոնային համակարգի աշխատանքի ապահովման ծախսերի վճարման անհրաժեշտությամբ, հաղորդում է top.rbc.ru-ն:
Առանց մուտքի վիզայի ռեժիմը մի շարք երկրների քաղաքացիներին թույլ է տալիս զբոսաշրջության կամ կարճ բիզնես-այցելության նպատակով մեկնել ԱՄՆ առանց մուտքի արտոնագիր ստանալու:
Այդ ծրագրով ԱՄՆ կարող են մուտք գործել Անդորայի, Նորվեգիայի, Ավստրալիայի, Իռլանդիայի, Պորտուգալիայի, Ավստրիայի, Իտալիայի, Սան-Մարինոյի, Բելգիայի, Ճապոնիայի, Սինգապուրի, Բրունեյի, Հարավային Կորեայի, Սլովակիայի, Չեխիայի, Լատվիայի, Սլովենիայի, Դանիայի, Լիխտենշտեյնի, Իսպանիայի, Լիտվայի, Շվեցիայի, Ֆինլանդիայի, Լյուքսեմբուրգի, Շվեյցարիայի, Ֆրանսիայի, Մալթայի, Մեծ Բրիտանիայի, Գերմանիայի, Մոնակոյի, Հունաստանի, Նիդերլանդների, Հունգարիայի և Նոր Զելանդիայի քաղաքացիները:

США повысили плату за въезд в страну до 14 долл
США повысили плату за въезд в страну. Иностранцы, имеющие право на безвизовый въезд в США, с 8 сентября должны будут платить перед посещением страны не 10 долл., как раньше, а 14, сообщает РБК.ру со ссылкой на Associated Press.
О введении дополнительного сбора объявило таможенное и пограничное управление США, объяснив его необходимостью покрытия расходов по обеспечению работы электронной системы учета пересекающих границу (ESTA).
Программа безвизового режима позволяет гражданам ряда стран путешествовать в США с целью туризма или краткого бизнес-визита на срок до 90 дней без получения визы.
По этой программе въехать в США без визы могут граждане Андорры, Норвегии, Австралии, Ирландии, Португалии, Австрии, Италии, Сан-Марино, Бельгии, Японии, Сингапура, Брунея, Южной Кореи, Словакии, Чехии, Латвии, Словении, Дании, Лихтенштейна, Испании, Литвы, Швеции, Финляндии, Люксембурга, Швейцарии, Франции, Мальты, Великобритании, Германии, Монако, Греции, Нидерландов, Венгрии и Новой Зеландии.