Երևան կժամանի ՀԲ բարձրաստիճան պաշտոնյա
Համաշխարհային բանկի Եվրոպա և Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջանի փոխնախագահ Ֆիլիպ լե Ուերուն սեպտեմբերի 9-ից 12-ը կայցելի Հայաստան:
Ինչպես հայտնեցին ՀԲ Երևանի գրասենյակից, այցելության նպատակը երկրի ղեկավարության` նախագահի, վարչապետի և բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ինչպես նաև միջազգային գործընկերների, գործարար համայնքի և քաղաքացիական հասարակության հետ վերջին տնտեսական և սոցիալական զարգացումները և Համաշխարհային բանկի կողմից Հայաստանի տնտեսական վերականգնմանն աջակցելու հնարավոր ուղիները քննարկելն է:
«Ուրախ եմ տեսնել, որ տնտեսական ճգնաժամից հետո երկրում աճ է գրանցվում: Մենք պետք է աշխատենք Հայաստանի կառավարության հետ, որպեսզի դիմագրավենք ապագա մակրոտնտեսական անկայունությունն ու ռիսկերը և ամրապնդենք տնտեսության վերականգնման հիմքերը,- նշել է Ֆիլիպ լե Ուերուն: - Համաշխարհային բանկը շարունակելու է իր աջացությունն այն ծրագրերին, որոնք ուղղված են տնտեսական աճի խթանմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և անապահով ու խոցելի խավերին օժանդակությանը: Դրանք են` գյուղական ճանապարհների, աղքատներին ուղղված սոցիալական աջակցության, ջրամատակարարման, առողջապահական կենտրոնների վերականգնման և այլ ծրագրեր»:
Հայաստանում լե Ուերուն կայցելի Համաշխարհային բանկի աջակցությամբ իրականացվող ծրագրերի վայրերը` Արմավիր քաղաքի վերջերս վերակառուցված հիվանդանոց, Արմավիրի վերականգնված ջրանցք, Շենգավիթի համայնքում առաջին ատյանի վերակառուցված դատարան և հիդրոէլեկտրակայան Դիլիջանում: Նա կգնահատի Հանքավանում Մարմարիկի ջրամբարի շինարարական աշխատանքների ընթացքը, ինչպես նաև կմասնակցի Երևանի Էրեբունի համայնքում կենտրոնական անասնաբուժական լաբորատորիայի բացման արարողությանը:
Պարոն լե Ուերուն կմասնակցի նաև Համաշխարհային բանկի և կառավարության համատեղ կազմակերպած` Դիլիջանում կայանալիք մեկուկես օր տևողությամբ բարձր մակարդակի քննարկմանը: «Հայաստանը ճգնաժամից հետո. մարտահրավերներ և հեռանկարներ» թեմայով այս ֆորումը կանդրադառնա այն հարցերին, թե ինչպես կարող են հետճգնաժամային հանրային քաղաքականությունները խթանել ներդրումները, արտահանումն ու աղքատության հաղթահարումը Հայաստանում, և թե ինչպես կարող է Համաշխարհային բանկը շարունակել իր աջակցությունն այս ուղղությամբ:
Համաշխարհային բանկի` Հայաստանի հետ գործընկերության ռազմավարության 2009-2012 թթ. ծրագիրը մեկնարկել է 2009 թ. հունիսին : Ծրագիրը մշակվել է` հաշվի առնելով համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամն ու դրա ազդեցությունը Հայաստանի վրա: Այն կենտրոնանում է կարճաժամկետ հատվածում սոցիալական խոցելիության և անապահով խավերի վրա ճգնաժամի անբարենպաստ ազդեցության մեղմացման, ինչպես նաև, միջնաժամկետ հատվածում` տնտեսական մրցունակության և աճի խթանման անհրաժեշտության վրա: 2009-2012 թթ. ռազմավարության շրջանակներում Միջազգային զարգացման ընկերակցությունը (ՄԶԸ) և Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը (ՎԶՄԲ) տրամադրում են 545 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկ: Հայաստանում իր գործունեության ընթացքում Համաշխարհային բանկն իրականացրել է 54 ծրագիր` 1 միլիարդ 373 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով:

World Bank Vice President for Europe and Central Asia, Mr. Philippe Le Houérou, will travel to Armenia from September 9 to 12, WB Yerevan office reported.
The aim of his visit is to discuss with the country’s leadership – the President, Prime Minister and senior government officials - as well as development partners, business community, and civil society the recent economic and social developments, and the possible ways in which the World Bank can support the economic recovery in the country.
“I am pleased to see the revival of growth after the economic crisis and we need to work together with the Armenian Government to manage future macroeconomic volatility and risks, to strengthen the foundations for economic recovery”, said Philippe Le Houérou. “The World Bank will continue supporting programs to stimulate growth and new jobs, and support the poor and the vulnerable. These include rural road works, social spending for the poor, water services, the rehabilitation of health care centers and other projects.”
While in Armenia, Mr. Le Houérou will visit World Bank supported project sites – a newly reconstructed hospital in Armavir town, the rehabilitated Armavir main canal, the rehabilitated courthouse of the first instance in Shengavit district, and a hydro-power plant in Dilijan. He will assess the process of construction of Marmarik Dam in Hankavan as well as participate in an opening of Central Veterinary Laboratory in Erebuni district of Yerevan.
Mr. Le Houérou will also participate in a Policy Forum, a one and a half day high level session in Dilijan, organized jointly by the World Bank and the Government of Armenia. The forum titled “Armenia after the Crisis: Challenges and Opportunities” will focus on how post-crisis public policies can promote investment, exports, and poverty reduction in Armenia, and how the World Bank can further help in this effort.
The World Bank launched the Armenia Country Partnership Strategy (CPS) for 2009-2012 in June 2009. The Armenia CPS was prepared in the context of the global economic crisis and its impact on the country. It focuses on the near-term needs of addressing vulnerability and mitigating the adverse poverty effects of the crisis as well as laying the foundation for promoting medium term competitiveness and growth. The CPS provided for new IDA/IBRD lending of $545 million over 2009-12. Since the inception of the World Bank’s program in Armenia the Bank’s lending has totaled to US$ 1.373bln for 54 projects.