Վաշաձե. Վրաստանը պատրաստ է երկխոսել Մոսկվայի հետ
Վրաստանի արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն պատրաստ է Ռուսաստանի հետ վերականգնել երկու երկրների միջև համագործակցությունն ու բարիդրացիական հարաբերությունները` միաժամանակ սկսելով երկխոսությունը Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի առումով տարածքային խնդիրների շուրջ: Այս մասին հայտնում է ՌԲԿ.ռու-ն:
«Ես պատրաստ եմ հանդիպել իմ ռուս գործընկերոջ` նախարար Լավրովի հետ: Մենք հանդես ենք գալիս խաղաղ բանակցային գործընթացի վերսկսման նախաձեռնությամբ: Սակայն, նախքան այդ, դիմում ենք պաշտոնական Մոսկվային` սկսել վրացական օկուպացված տարածքներից դուրս գալու գործընթացը», - ասել Վաշաձեն:
Որպես առաջին նախապայման, ըստ վրաստանյան կողմի, Ռուսաստանը պետք է դուրս բերի իր զորքերը «գրավյալ տարածքներից» և անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծի փախստականների ու բռնի տեղահանվածների՝ Աբխազիայի և Ցխինվալիի շրջանի իրենց տները վերադառնալու համար:

Вашадзе: Грузия готова начать диалог с Россией
Министр иностранных дел Грузии Григол Вашадзе заявил, что предлагает лидерам российского государства начать диалог с Грузией по урегулированию территориальной проблемы и восстановлению нормальных партнерских и добрососедских отношений, сообщает РБК.ру.
"Я готов встретиться с российским коллегой - министром Лавровым",- сказал он.
"Мы выступаем с инициативой о возобновлении переговорного процесса, - заявил Г.Вашадзе. - Однако прежде обращаемся к официальной Москве с предложением начать до того процесс деоккупации занятых грузинских территорий".
В качестве предварительного условия Россия должна вывести свои войска из оккупированных регионов и создать все необходимые предпосылки для возвращения беженцев и вынужденно перемещенных лиц в родные дома, в места постоянного проживания в Абхазии и Цхинвальском регионе, считают в Тбилиси.
Министр заверил общественность, что Грузия немедленно приступит к переговорам, как только российское руководство примет эти условия и начнет соответствующую работу в контакте со всеми заинтересованными сторонами.