Նիկոյան. «Ադրբեջանին մատնացույց արվեց ԵԱՀԿ ՄԽ գործնթացը»
«Այն, որ Ադրբեջանը իր կողմից ներկայացված բանաձևի նախագիծը հանեց քննարկումից և քվեարկությունից` խնդրելով համապատասխան օրակարգի կետը տեղափոխել ԳԱ 65-րդ նստաշրջանի օրակարգ, չի նշանակում, որ նա դա արել է որպես բարի կամքի դրսևորում, ինչպես ինքն է փորձում ներկայացնել: Նա ստիպված է գնացել այդ քայլին»,- անդրադառնալով ՄԱԿ Գլխավոր ասամբելայում տեղի ունեցած զարգացումներին՝ Aysor-ի հետ զրույցում նշեց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Սամվել Նիկոյանը:
Նրա խոսքերով, սա նշանակում է, որ մեր արտաքին քաղաքականության պատասխանատուները` այս հարցի հետ կապված, տևական ժամանակ նպատակային և արդյունավետ աշխատանք են կատարել:
Ըստ նրա` ՀՀ արտաքին քաղաքականության պատասխանատուները կատարել են, կատարում են և կատարելու են համապատասխան կազմակերպված աշխատանք Ադրբեջանի` նման ցանկությունները զսպելու համար:
«Ակնհայտ է, որ միջազգային հանրությունն Ադրբեջանին մատնացույց է անում ԵԱՀԿ ՄԽ գործընթացը, որն արդեն իսկ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ հստակ արտահայտել է իր դիրքորոշումը»,- ասաց ԱԺ փոխնախագահը:

С.Никоян: Азербайджану указали на процесс в рамках МГ ОБСЕ
«То, что Азербайджан снял с обсуждения и голосования Генеральной Ассамблеи ООН представленный им же проект резолюции, попросив перенести рассмотрение соответствующего пункта в повестку 65-й сессии ГА ООН, не означает, что это – акт доброй воли, как он пытается представить. Азербайджан вынуждено пошел на этот шаг», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor вице-спикер парламента Армении Самвел Никоян.
По его словам, это означает, что ответственные на внешнюю политику Армении уже долгое время осуществляют целевую и эффективную работу и самым важным является тот факт, что действия наших властей оцениваются положительно и получают поддержку международного сообщества.
С.Никоян подчеркнул, что организованная работа для сдерживания подобных желаний Азербайджана проводилась и будет проводиться всеми, кто несет ответственность за внешнеполитическую сферу страны.
«Очевидно, что международное сообщество указало Азербайджану на процесс в рамках Минской группы ОБСЕ, которая высказала свою четкую позицию по урегулированию карабахского конфликта», - сказал С. Никоян.