Ահմադինեժադ. Ղուրանի այրումը «սիոնիստական դավադրություն» է
Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադը հայտարարել է, որ Ֆլորիդայի քահանա Թերի Ջոնսի մտահղացումը, ով հայտարարել էր այրել Ղուրանի 200 օրինակ, ի հիշատակ սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքում ահաբեկչությունների արդյունքում զոհվածների, «սիոնիստական դավադրություն է, որը հակասում է իսլամական մարգարեների պատգամներին»:
«Սիոնիստներն ու նրանց դաշնակիցները մոտ են կործանմանը: Նման անխոհեմ գործողությունները, ինչպիսին է Ղուրանի այրումը, նրանց փրկություն չեն տա, այլ կհանգեցնեն ավելի արագ կործանման և անհետացման»,- համաձայն «Նաշե կաֆե»-ի` ասել է Ահմադինեժադը` այաթոլլա Ալի Համենեիի հետ հանդիպման ժամանակ:
Միևնույն ժամանակ, Իրանի ԱԳ նախարար Մոթթաքին ասել է, որ Միացյալ Նահանգներում բնակվող մահմեդականները «անարձագանք չեն թողնի իսլամի դեմ կատարվող ինտրիգները»:

Ахмадинежад в намерении сжечь Коран видит «сионистский заговор»
Президент Ирана Махмуд Ахмадинеджад заявил, что намерение священника-евангелиста из Флориды Терри Джонса, который объявил о сожжении 200 Коранов с тем, чтобы почтить память погибших во время терактов 11 сентября в Нью-Йорке, является "сионистским заговором, противоречащим заветам исламских пророков".
"Сионисты и их союзники близки к полному краху. Такие отчаянные действия, как сожжение Корана не принесут им спасения, и приведут к их скорейшему уничтожению и исчезновению", - согласно «Наше кафе», пояснил Ахмадинеджад на встрече с верховным аятоллой Ирана Али Хаменаи.
В то же время министр иностранных дел Ирана Муттаки сообщил, что мусульмане, проживающие в Соединенных Штатах, "не останутся глухи к проискам против ислама".