Քլինթոնը Թուրքիայից աջակցություն է սպասում
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, դառնալով Իսրայելի և Պաղեստինի միջև բանակցությունների վերսկսման նախաձեռնող, այժմ սպասում են խաղաղության հաստատման գործընթացում Թուրքիայի աջակցությանը: Այդ մասին ասել է ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը իր թուրք գործընկերոջ` Ահմետ Դավութօղլուի հետ ունեցած հեռախոսազրույցում: Ինչպես հայտնում է ՆԻՌԱ Աքսակալը, Քլինթոն-Դավութօղլու հեռախոսազրույցը տևել է 45 րոպե:
Թուրքիայի ԱԳ նախարարը, իր հերթին, ևս մեկ անգամ շարադրել է իր երկրի առաջնահերթությունները կայուն խաղաղություն հաստատելու գործում:
Երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները մանրամասն քննարկել են այդ հարցում Թուրքիայի աջակցության հնարավորությունները, ինչպես նաև անդրադարձել են Աֆղանստանում տիրող իրավիճակին և Իրանի միջուկային խնդրին:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, Դավութօղլուն Քլինթոնին Թուրքիա է հրավիրել` հետևելու երկու երկրների բասկետբոլի հավաքականների հանդիպմանը, թե, իհարկե, այն տեղի ունենա:

Clinton expects Turkey’s support
The United States initiating talks between Israel and Palestine now expects Turkey’s support in establishment of peace, U.S. Secretary of State Hillary Clinton told her Turkish counterpart Ahmet Davutoglu in a phone conversation. According to NIRA Aksakal, Clinton-Davutoglu phone conversation lasted 45 minutes.
In return, the Turkish Foreign Minister presented his country’s priorities in establishment of peace.
The interlocutors discussed possibilities of Turkey’s support in that issue, touched upon the situation in Afghanistan and Iran’s nuclear problem.
According to the source, Davutoglu invited Clinton to Turkey to watch the Turkey-U.S. basketball match if the match takes place.