Իսկանդարյան. ՀՀ կողմից ԼՂՀ ճանաչումը հիմնախնդիրը չի լուծի
Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչումը Ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորմանը չի օգնի, այսօր ասուլիսի ժամանակ տեսակետ հայտնեց Կովկասի Ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչելը կարող է լուրջ փոփոխություններ մտցնել ներքաղաքական կյանքում, քաղաքական ուժերի փոխհարաբերություններում, սակայն այն չի անդրադառնա բանակցային գործընթքացի վրա, քանի որ Ադրբեջանի դիրքորոշումը դրանից չի փոխվելու»,- պարզաբանեց բանախոսը:
Ըստ Ա.Իսկանդարյանի, հայկական դիվանագիտությունը պետք է մեծ աշխատանք տանի` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ, որպեսզի ԼՂՀ-ն ճանաչվի աշխարհում մեծ կշիռ ունեցող երկների կողմից:
«Պետք է նաև հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ այդ երկրները չունենան նման խնդիրներ կամ տնտեսապես կապված չլինեն Ադրբերջանից»,- հավելեց նա:
Հիշեցնենք, որ «Ժառանգություն» կուսակցությունը Ազգահին Ժողովի աշնանային օրակարգում առաջարկել է Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը ճանաչող օրինագիծ: Իշխող քաղաքական կոալիցիայի կուսակցությունները հայտարարել են, որ այս պահին դեմ են օրինագծին, քանի որ այն կարող է վտանգել խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացը:

Признание Арменией Карабаха не поможет решению проблемы
Признание Арменией независимости Нагорного Карабаха не поможет решению конфликта, считает директор Института Кавказа Александр Искандарян.
«Признание Арменией независимости Нагорного Карабаха может внести серьезные изменения во внутриполитической жизни страны, во взаимоотношениях политических сил, однако этот шаг не отразится на переговорном процессе, поскольку позиция Азербайджана от этого не изменится», - сказал на пресс-конференции А.Искандарян.
По его словам, армянская дипломатия должна провести большую работу в направлении международного признания независимости Нагорного Карабаха.
«При этом в этих работах надо учитывать, чтобы страны, с которыми будет проводиться работа, не были бы экономически завязаны с Азербайджаном», - отметил он.
Напомним, что партия «Наследие» предложила внести в повестку заседаний парламента Армении вопрос о признании независимости Нагорного Карабаха. Правящая Республиканская партия заявила, что на данном этапе считает нецелесообразным обсуждение этого вопроса, поскольку это может поставить под угрозу переговорный процесс.