Բանաձևն Ադրբեջանին պետք էր ներքին սպառման համար
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 64-րդ նստաշրջանում Ադրբեջանի առաջարկած բանաձևը տապալվեց ոչ այդքան հայկական դիվանագիտության հմուտ աշխատանքի, որքան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հավաքական դիրքորոշման շնորհիվ, այսօր ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Մինսկի խումբը նախագահող գերտերությունները դեմ արտահայտվեցին բանաձևին, որպեսզի շեշտեն, որ բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի միայն ԵԱՀԿ շրջանակներում», - նշեց բանախոսը:
Ըստ փորձագետի, ՄԱԿ-ի ԳԱ նստաշրջանին բանաձևի ներկայացնելն Ադրբեջանին պետք էր ավելի շատ քարոզչական նպատակների համար, մանավանդ` ներքաղաքական, քանի որ նոյեմբերի 7-ին այդ երկրում խորհրդարանական ընտրություններ են սպասվում:
«Ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի այլ հարթակներ տեղափոխելու փորձերը միտված են ներքաղաքական խնդիրների լուծմանը` ոչ թե հիմնահարցի»,-նշեց Ա.Իսկանդարյանը:
Կովկասի ինստիտուտի տնօրենը չի կիսում այն տեսակետը, թե Հայաստանը ՄԱԿ-ում ևս պետք է ներկայանա Ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ պատասխան բանաձևով:
«Դիվանագիտական աշխատանքը ՄԱԿ-ում և այլ հարթակներում պետք է, բայց պետք չէ նմանվել Ադրբեջանին»,- ասաց նա, հիշեցնելով, որ 2008 թվականին Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հերթական բանաձևը խայտառակ ձևով էր ընդունվել. 192 երկրներից կողմ էին քվեարկել ընդամենը 39-ը:

Эксперт: Резолюция нужна Баку для решения внутренних проблем
Предложенная Азербайджаном на рассмотрение 64-го заседания Генассамблеи ООН резолюция была провалена не столько благодаря умелой работе армянской дипломатии, сколько благодаря коллективной позиции стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, заявил сегодня на пресс-конференции директор Института Кавказа Александр Искандарян.
«Представляющие Минскую группу сверхдержавы высказались против резолюции, показав при этом, что переговорный процесс по Карабаху должен проходить в рамках Минской группы», - сказал он.
По его словам, резолюция была выгодна Азербайджану в пропагандистских целях, поскольку 7 ноября в этой стране пройдут парламентские выборы.
«Попытки Баку перенести переговорный процесс по Карабаху в иные инстанции направлены на решение внутриполитических проблем, а не на решение самого вопроса», - считает А.Искандарян.
При этом он не согласился с мнением, что Армения также должна представить в Генассамблее ООН резолюцию по Карабаху.
«Дипломатическая работа в ООН и на других площадках, конечно, нужна, но не следует походить на Азербайджан», - отметил он, напомнив при этом, что представленная Азербайджаном в 2008 году резолюция потерпела крах - из 192 стран за нее проголосовали всего 39.