Բանաձևն Ադրբեջանին պետք էր ներքին սպառման համար
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 64-րդ նստաշրջանում Ադրբեջանի առաջարկած բանաձևը տապալվեց ոչ այդքան հայկական դիվանագիտության հմուտ աշխատանքի, որքան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հավաքական դիրքորոշման շնորհիվ, այսօր ասուլիսի ժամանակ կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Մինսկի խումբը նախագահող գերտերությունները դեմ արտահայտվեցին բանաձևին, որպեսզի շեշտեն, որ բանակցային գործընթացը պետք է շարունակվի միայն ԵԱՀԿ շրջանակներում», - նշեց բանախոսը:
Ըստ փորձագետի, ՄԱԿ-ի ԳԱ նստաշրջանին բանաձևի ներկայացնելն Ադրբեջանին պետք էր ավելի շատ քարոզչական նպատակների համար, մանավանդ` ներքաղաքական, քանի որ նոյեմբերի 7-ին այդ երկրում խորհրդարանական ընտրություններ են սպասվում:
«Ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի այլ հարթակներ տեղափոխելու փորձերը միտված են ներքաղաքական խնդիրների լուծմանը` ոչ թե հիմնահարցի»,-նշեց Ա.Իսկանդարյանը:
Կովկասի ինստիտուտի տնօրենը չի կիսում այն տեսակետը, թե Հայաստանը ՄԱԿ-ում ևս պետք է ներկայանա Ղարաբաղյան կարգավորման վերաբերյալ պատասխան բանաձևով:
«Դիվանագիտական աշխատանքը ՄԱԿ-ում և այլ հարթակներում պետք է, բայց պետք չէ նմանվել Ադրբեջանին»,- ասաց նա, հիշեցնելով, որ 2008 թվականին Ադրբեջանի կողմից ներկայացված հերթական բանաձևը խայտառակ ձևով էր ընդունվել. 192 երկրներից կողմ էին քվեարկել ընդամենը 39-ը:

The resolution submitted by Azerbaijan to the UN General Assembly was a failure not so much owing to Armenian diplomacy’s efforts as thanks to Minsk Group co-chairing countries’ collective position, Director of the Caucasus Institute Alexander Iskandaryan told a press conference.
“The Minsk Group co-chairing countries spoke out against the resolution to stress that the negotiation process should go on within the framework of OSCE only,” Iskandaryan said.
According to the expert, Azerbaijan submitted the resolution to UN rather to solve domestic problems on the threshold of the parliamentary elections scheduled for November 7.
“The attempts to move the negotiations to other platforms aim at resolution of domestic problems and not the Nagorno Karabakh problem,” Iskandaryan stressed.
The expert does not share the opinion that Armenia should also submit a resolution on Nagorno Karabakh settlement to UN.