Դեղտրիկյան. «Շեքսպիրի նման մեծությունը միշտ արդիական է»
Սեպտեմբերի 15-ին մեկնարկում է «Շեքսպիրյան փառատոնը», որի սկիզբը կդրվի հայտնի դերասան Արա Դեղտրիկյանի դերակատարմամբ «Մակբեթ» ներկայացմամբ: Դերասանն այսօր հանդիպել էր լրագրողների հետ:
«Նմանատիպ փառատոնների առավելությունն այն է, որ հանդիսատեսին կամ արվեստագետին հնարավորություն է տրվում շփվել օտարազգի մշակույթին, քանի որ փառատոնի շրջանակներում Հայաստան են գալիս են տարբեր երկրներից բազմաթիվ թատերեխմբեր` իրենց հետ բերելով թատերական նոր ձեռագիր»,- ասաց Դեղտրիկյանը:
Նա նշեց, որ իր դերակատարմամբ «Մակբեթ» ներկայացումը տարբերվում է իր վառ երևակայությամբ, միստիկությամբ և ռեժիսորական բարդ աշխատանքով, որը կատարել է ռեժիսոր, բեմադրիչ Վահան Բադալյանը: Դերասանը կարծում է, որ «Մակբեթ-ը» քիչ է բեմադրվում, քանի որ այն բարդ ստեղծագործություն է:
Շեքսպիրը դրամատուգիայի այն հսկաներից է, ըստ Դեղտրիկյանի, ում պետք է անդրադառնալ ոչ միայն փառատոնի շրջանակում. «Շեքսպիրի նման մեծությունը միշտ արդիական է և բոլոր ժամանակների համար»:
Նշենք, որ «Շեքսպիրյան փառատոնը» կանցկացվի սեպտեմբերի 15-24-ը` ՀՀ մշակույթի նախարարության և Թատերական գործիչների միության նախաձեռնությամբ: Այս տարի փառատոնը նվիրվում է թատերագետ, ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի և Շեքսպիրյան կենտրոնի հիմնադիր Ռուբեն Զարյանի ծննդյան 100-ամյակին:

The International Shakespeare Theatre Festival after Vaghram Papazian will open this year featuring play Macbeth where famous Ara Deghtrikian will star.
“These festivals’ better hand is that the viewer or art critics can have an opportunity to join the foreign culture as within the framework of the festival numerous theatre troupes travel to Armenia and introduce a fresh theater breath and handwriting,” said Ara Deghtrikian at the press conference Monday.
He said that the play Macbeth where he stars will show a bright performance, mysticism and great directorial work (director is a young stage director Vahan Badalian). Ara Deghtrikian stressed that the Macbeth is quite a difficult work for performing and due to this it isn’t being staged often.
Shakespeare is one of the greatest writers whose works catch the attention not only within festivals, according to Mr Deghtrikian. “Such a great master as Shakespeare is relevant to all times,” he said.
The International Shakespeare Theatre Festival after Vaghram Papazian will take place in Armenian capital Yerevan from September 15 to 24 being held in assistance with the Ministry of Culture of Armenia and the Union of Theatre Persons of Armenia. This year’s festival is dedicated to the 100th birth anniversary of Rouben Zarian, an academician, theatre critic, a founder of the Institute of Arts of the National Academy of Science of Armenia and a founder of the Shakespeare Center in Armenia.