Դեղտրիկյան. «Շեքսպիրի նման մեծությունը միշտ արդիական է»
Սեպտեմբերի 15-ին մեկնարկում է «Շեքսպիրյան փառատոնը», որի սկիզբը կդրվի հայտնի դերասան Արա Դեղտրիկյանի դերակատարմամբ «Մակբեթ» ներկայացմամբ: Դերասանն այսօր հանդիպել էր լրագրողների հետ:
«Նմանատիպ փառատոնների առավելությունն այն է, որ հանդիսատեսին կամ արվեստագետին հնարավորություն է տրվում շփվել օտարազգի մշակույթին, քանի որ փառատոնի շրջանակներում Հայաստան են գալիս են տարբեր երկրներից բազմաթիվ թատերեխմբեր` իրենց հետ բերելով թատերական նոր ձեռագիր»,- ասաց Դեղտրիկյանը:
Նա նշեց, որ իր դերակատարմամբ «Մակբեթ» ներկայացումը տարբերվում է իր վառ երևակայությամբ, միստիկությամբ և ռեժիսորական բարդ աշխատանքով, որը կատարել է ռեժիսոր, բեմադրիչ Վահան Բադալյանը: Դերասանը կարծում է, որ «Մակբեթ-ը» քիչ է բեմադրվում, քանի որ այն բարդ ստեղծագործություն է:
Շեքսպիրը դրամատուգիայի այն հսկաներից է, ըստ Դեղտրիկյանի, ում պետք է անդրադառնալ ոչ միայն փառատոնի շրջանակում. «Շեքսպիրի նման մեծությունը միշտ արդիական է և բոլոր ժամանակների համար»:
Նշենք, որ «Շեքսպիրյան փառատոնը» կանցկացվի սեպտեմբերի 15-24-ը` ՀՀ մշակույթի նախարարության և Թատերական գործիչների միության նախաձեռնությամբ: Այս տարի փառատոնը նվիրվում է թատերագետ, ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի և Շեքսպիրյան կենտրոնի հիմնադիր Ռուբեն Զարյանի ծննդյան 100-ամյակին:

А.Дехтрикян: Драматургия Шекспира – актуальна во все времена
Ежегодный Международный Шекспировский театральный фестиваль имени Ваграма Папазяна откроется в нынешнем году спектаклем «Макбет» с участием известного артиста Ара Дехтрикяна. Сегодня актер встретился с журналистами.
«Преимущество таких фестивалей заключается в том, что зрителю или искусствоведу предоставляется возможность общения с иностранной культурой, поскольку в рамках фестиваля в Армению приезжают многочисленные театральные труппы, привнося новый театральный почерк», - сказал А.Дехтрикян.
Актер отметил также, что спектакль «Макбет» с его участием отличается ярким воображением, мистицизмом и сложной режиссерской работой, которую выполнил молодой режиссер Ваан Бадалян. А.Дехтрикян отметил, что театральные постановки «Макбета» довольно редки, поскольку это сложное произведение.
По словам А.Дехтрикяна, Шекспир – один из тех величайших писателей мира, к произведениям которого следует обращаться не только в рамках фестиваля. «Такая величина как Шекспир – актуальна во все времена», - подчеркнул актер.
Отметим, что Международный Шекспировский театральный фестиваль имени Ваграма Папазяна будет проходить в Ереване с 15-го по 24-ое сентября, при содействии министерства культуры и Союза театральных деятелей Армении. В нынешнем году фестиваль посвящается 100-летию юбилея театроведа, академика, основателя Института искусств при НАН Армении и Шекспировского центра в Армении Рубена Зарьяна.