Հաագայում սկսվում են ռուս-վրացական լսումները
ՄԱԿ-ի Միջազգային դատարանում` Հաագայում սկսվում են ռուս-վրացական լսումները` 2008 թվականի օգոստոսին Հարավային Օսիայում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ:
«Գոլոս Ռոսսի»-ի տեղեկացմամբ` հայցող է հանդես եկել Վրաստանը` մեղադրելով Ռուսաստանին Ռասայական բոլոր տեսակի խտրականությունների վերացման 1965 թվականի միջազգային կոնվենցիայի դրույթների խախտման մեջ:
Ռուսաստանյան կողմը հայտարարում է, որ հարավօսական իրադարձությունները չեն համապատասխանում միջազգային դատարանի իրավասություններին և Ռասայական խտրականության կոնվենցիան տվյալ իրադարձությունների հետ ևս ոչ մի կապ չունի:
Նման լսումներ Հաագայում արդեն անցկացվել են` 2008թվականի սեպտեմբերին: Այն ժամանակ դատարանը չի ճանաչել ոչ մի կողմի ճշմարիտ լինելը:

В МС ООН начинаются российско-грузинские слушания
В Международном суде (МС) в Гааге - высшей судебной инстанции ООН - начинаются недельные российско-грузинские слушания в связи с событиями в Южной Осетии в августе 2008 года.
С иском выступила Грузия, обвинившая Россию в нарушениях Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации от 1965 года. Российская сторона заявляет, что те события не подпадают под юрисдикцию Международного суда, и Конвенция о ликвидации всех форм расовой дискриминации неприменима к данной ситуации, сообщает “Голос России”.
Подобные слушания уже проводились в Гааге в сентябре 2008 года по запросу Грузии. Тогда суд не признал правой ни одну из сторон, напоминает ИТАР-ТАСС.