ՆԱՏՈ-ն կոչ է անում ՀՀՊ համակարգ ստեղծել Իրանի դեմ
ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսսենը կոչ է արել Իրանի հնարավոր հրթիռային հարձակումից պաշտպանվելու նպատակով նոր համաեվրոպական ՀՀՊ համակարգ ստեղծել: Իտառ-Տասս-ը հայտնում է, որ, ըստ բրիտանական «Սանդի տելեգրաֆի», ՆԱՏՈ-ի պաշտոնյան հայտարարել է, որ հակահրթիռային այս վահանի ստեղծմանը պետք է նաև Ռուսաստանին հրավիրել:
Ըստ Ռասմուսսենի` գաղափարն արդեն արժանացել է ԱՄՆ հավանությանը, և 200 միլիոն եվրո ընդհանուր արժողությամբ այս պաշտպանական նախագծի իրականացման հարցերը կքննարկվեն նոյեմբերին Լիսաբոնում կայանալիք ՆԱՏՈ-ի գագաթնաժողովի ժամանակ:
«Հիմք ընդունելով իրանցիների հայտարարությունները, մենք գիտենք, որ Իրանն արդեն ստեղծել է հեռահար գործողությամբ հրթիռներ, որոնք կարող են հարվածել Եվրոպայում գտնվող նշանակետերին, և նրանք չեն թաքցնում, որ ցանկանում են շարունակել ավելացնել իրենց հզորությունները»,- ասել է ՆԱՏՈ-ի Գլխավոր քարտուղարը:
«Եթե Իրանը ի վերջո միջուկային զենք ստանա, դա կարող է դաշինքի համար լրջագույն և անմիջական վտանգ ստեղծել», - հավելել է նա:
Ռասմուսսենը գտնում է, որ եվրոպական հակարթիիռային նոր համակարգը հնարավոր կլինի ստեղծել արդեն իսկ գոյություն ունեցող ՀՀՊ համակարգերի հիման վրա, ինչը ոչ միայն կէժանացնի նախագծի իրականացումը, այլ նաև` կհեշտացնի այն:
«Եթե ՆԱՏՈ-ն որոշի ՀՀՊ համակարգի ստեղծման մասին, այդ ջանքները պետք է զուգորդվեն ռուսների հետ համագործակցությանը: Դա իմաստ ունի անվտանգության տեսանկյունից: Իրականում մենք կստեղծեինք ՆԱՏՈ-ի ՀՀՊ` ռուսականի կողքին»,-ասել է նա:

Генсек НАТО призвал создать ПРО для защиты от Ирана
Генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен призвал к созданию новой общеевропейской ПРО для защиты от ракетной угрозы со стороны Ирана. К участию в создании такого противоракетного щита, как заявил Расмуссен в опубликованном интервью британской газете "Санди телеграф", следует привлечь и Россию.
Как сообщает ИТАР-ТАСС, по словам Расмуссена, он уже заручился полной поддержкой США в реализации этого оборонного проекта, оцениваемого в 200 млн евро, который, как он выразил надежду, будет одобрен и согласован на предстоящем в ноябре в Лиссабоне саммите НАТО.
"Основываясь на публичных заявлениях иранцев, мы знаем, что Иран уже создал ракеты с дальностью действия, достаточной для поражения целей в Европе, и они не скрывают того, что хотят и далее развивать свои возможности, - сказал генсек НАТО. - Если Иран в конечном итоге получит в свое распоряжение ядерное оружие, это будет представлять очень серьезную опасность и непосредственную угрозу для стран альянса".
Расмуссен считает, что такую европейскую ПРО можно было бы создать на основе уже существующих в регионе систем противоракетной обороны, что облегчило бы как саму реализацию проекта, так и удешевило бы его практическое осуществление.
"Мы могли бы создать эффективную систему противоракетной обороны для защиты всего нашего населения путем объединения уже существующих систем, - заявил он. - Если НАТО примет соответствующее решение и начнет создавать систему противоракетной обороны, эти усилия должны будут сопровождаться приглашением русских к сотрудничеству. С позиций безопасности в этом есть смысл. Реально мы бы создали систему ПРО НАТО рядом с российской системой".