ՏՀՏ լիդերները կհանդիպեն հոկտեմբերի 9-10-ը Ստեփանակերտում
Հոկտեմբերի 9-10-ը «ՏՀՏ լիդերների առանց փողկապի հանդիպում» հերթական ֆորումը կկայանա Արցախի Ստեփանակերտ քաղաքում: Ինչպես Aysor-ին հայտնեց ֆորումի կազմակերպիչ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են Հայաստանի շրջաններում տեխնոլոգիական ձեռներեցությունների զարգացման խնդիրները:
«Կքննարկենք տեխնոլոգիաների կիրառումը բժշկության, արդյունաբերության ասպարեզներում, կրթական խնդիրները, հեռահաղորդակցության խնդիրները»,- ասաց Կ. Վարդանյանը:
Նրա գնահատմամբ, ՏՀՏ դրությունը Հայաստանի բոլոր շրջաններում է վատ, այդ թվում և Ղարաբաղում, առկա են ինտերնետի գնային, որակական խնդիրներ և այլն:
Նախատեսվում է, որ ֆորումին կմասնակցեն հայաստանյան ՏՀՏ ոլորտի շուրջ 40 ընկերությունների ղեկավարներ, Արցախի շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ֆորումը կազմակերպվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության հետ միասին:
Հիշեցնենք, որ վերջերս ԻՏՁՄ վարչության նիստի ընթացքում քննարկվել էր ԼՂՀ-ում տեխնոլոգիական ձեռներեցությանը նվիրված ֆորում անցկացնելու հարցը, և որոշվել էր ԼՂՀ ՏՀՏ զարգացումը դիտարկել որպես պիլոտային փուլ` հաջողակ փորձը Հայաստանի այլ մարզերում կիրառելու նպատակով:

IT-leaders to hold informal forum in Stepanakert
Capital of Nagorno Karabakh will host on October 9-10 the informal forum “IT Leaders Meet Without Ties On.”
The forum’s organizer, Executive Director of the Union of IT Enterprises, Karen Vardanian, told Aysor that the forum will focus on issues related to development of the technological manufactures in Armenia’s regions.
“Among forum’s highlights are issues of use of technologies in medicine and industry, the educational problems and telecommunication goals,” said Karen Vardanian.
He said that Information Communication Technologies are in not good condition in all regions of Armenia and in Nagorno Karabakh, and that there are problems linked to prices and quality of the Internet. The forum will gather together nearly 140 companies of the IT sphere, and interested companies of Nagorno Karabakh. It is being organised in assistance with Ministry of Economy of NKR.
It’s worth mentioning that at the recent session of the Union of IT Enterprises, there were held debates over the forum in Nagorno Karabakh which will be dedicated to the establishment of high technology companies. The development of the Information Communication Technologies in Nagorno Karabakh has been decided to be considered as a pilot stage with an aim to use the practical experience in other Armenia’s regions.