ՏՀՏ լիդերները կհանդիպեն հոկտեմբերի 9-10-ը Ստեփանակերտում
Հոկտեմբերի 9-10-ը «ՏՀՏ լիդերների առանց փողկապի հանդիպում» հերթական ֆորումը կկայանա Արցախի Ստեփանակերտ քաղաքում: Ինչպես Aysor-ին հայտնեց ֆորումի կազմակերպիչ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը, հանդիպման ընթացքում քննարկվելու են Հայաստանի շրջաններում տեխնոլոգիական ձեռներեցությունների զարգացման խնդիրները:
«Կքննարկենք տեխնոլոգիաների կիրառումը բժշկության, արդյունաբերության ասպարեզներում, կրթական խնդիրները, հեռահաղորդակցության խնդիրները»,- ասաց Կ. Վարդանյանը:
Նրա գնահատմամբ, ՏՀՏ դրությունը Հայաստանի բոլոր շրջաններում է վատ, այդ թվում և Ղարաբաղում, առկա են ինտերնետի գնային, որակական խնդիրներ և այլն:
Նախատեսվում է, որ ֆորումին կմասնակցեն հայաստանյան ՏՀՏ ոլորտի շուրջ 40 ընկերությունների ղեկավարներ, Արցախի շահագրգիռ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ֆորումը կազմակերպվում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Էկոնոմիկայի նախարարության հետ միասին:
Հիշեցնենք, որ վերջերս ԻՏՁՄ վարչության նիստի ընթացքում քննարկվել էր ԼՂՀ-ում տեխնոլոգիական ձեռներեցությանը նվիրված ֆորում անցկացնելու հարցը, և որոշվել էր ԼՂՀ ՏՀՏ զարգացումը դիտարկել որպես պիլոտային փուլ` հաջողակ փորձը Հայաստանի այլ մարզերում կիրառելու նպատակով:

Лидеры ИКТ встретятся на неформальном форуме в Степанакерте
Очередной форум «Встреча лидеров ИКТ без галстуков» состоится 9-10 октября в столице НКР Степанакерте. Как сообщил корреспонденту Aysor организатор форума, исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий (UITE) Карен Варданян, в ходе встречи будут обсуждаться вопросы развития технологичных предприятий в областях Армении.
«Будут обсуждены вопросы применения технологий в медицинской и промышленной сферах, образовательные проблемы, задачи телекоммуникации», - сказал К.Варданян.
По его оценке, состояние в сфере ИКТ неудовлетворительное во всех областях Армении, в том числе и в Нагорном Карабахе, существуют проблемы в связи с ценами и качеством Интернета.
Предусмотрено, что в форуме примут участие порядка 140 предприятий сферы IT , представители заинтересованных организаций Нагорно-Карабахской Республики. Форум организуется вместе с министерством экономики республики.
Напомним, что недавно в ходе заседания UITE обсуждался вопрос проведения в НКР форума, посвященного созданию высокотехнологичных предприятий, и было решено рассматривать развитие ИКТ в НКР в качестве пилотного этапа, с целью дальнейшего применения успешного опыта в других областях Армении.