Հանրապետականները չեն մասնակցելու Ս. Խաչի պատարագին
«Այն, որ Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու վրա խաչ չի տեղադրվելու, հակասում է մեր կրոնական ծիսակարգին և ապացուցում է, որ Թուրքիայի կողմից կազմակերպված պատարագը` մեծ շոու է, իմիտացիա»,- այսօր լրագրողների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հանրապետական կուսակցության և համանուն խմբակցության անդամ, պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը:
Հ. Սահակյանի խոսքով` հարցը հայկական կողմից քաղաքական արձագանք չի ստանում, որպեսզի «Թուրքիան չհասնի իր նպատակին»:
«Նրանք` պատարագ կազմակերպելով, ցանկանում են ցույց տալ, թե լուծում են կրոնական խնդիրները, միևնույն ժամանակ ցանկանում են քաղաքական արձագանք ստանալ»,- մանրամասնեց Հ. Սահակյանը:
Պատգամավորը հայտնեց նաև, որ Հանրապետական կուսակցության անդամները չեն մասնակցելու պատարագին: Նա կոչ արեց մյուս քաղաքական ուժերին ևս վարվել նմանակերպ:

RPA not to attend Surb Khach Mass
“Turkey is not going to fix a cross on the dome of the Surb Khach Church, thus the Mass organized by Turkey is a show, imitation,” member of the Republican Party of Armenia and RPA parliamentary faction Hovhannes Sahakyan told a news conference today.
According to Sahakyan, the Armenian side does not respond to Turkey’s initiative for Turkey not to be able to achieve its aims.
“By organizing the Mass Turkey tries to demonstrate resolution of religious problems, meanwhile expects a political response,” parliamentarian noted.
The speaker said RPA is not going to attend the Mass and urged other political forces to follow their example.