Հանրապետականները չեն մասնակցելու Ս. Խաչի պատարագին
«Այն, որ Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցու վրա խաչ չի տեղադրվելու, հակասում է մեր կրոնական ծիսակարգին և ապացուցում է, որ Թուրքիայի կողմից կազմակերպված պատարագը` մեծ շոու է, իմիտացիա»,- այսօր լրագրողների հետ ունեցած հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հանրապետական կուսակցության և համանուն խմբակցության անդամ, պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը:
Հ. Սահակյանի խոսքով` հարցը հայկական կողմից քաղաքական արձագանք չի ստանում, որպեսզի «Թուրքիան չհասնի իր նպատակին»:
«Նրանք` պատարագ կազմակերպելով, ցանկանում են ցույց տալ, թե լուծում են կրոնական խնդիրները, միևնույն ժամանակ ցանկանում են քաղաքական արձագանք ստանալ»,- մանրամասնեց Հ. Սահակյանը:
Պատգամավորը հայտնեց նաև, որ Հանրապետական կուսակցության անդամները չեն մասնակցելու պատարագին: Նա կոչ արեց մյուս քաղաքական ուժերին ևս վարվել նմանակերպ:

Республиканцы не будут участвовать в литургии в церкви Сурб Хач
«То, что на куполе церкви Сурб Хач на острове Ахтамар не будет установлен крест, противоречит религиозным обрядам нашей церкви. Это доказывает, что организованная Турцией литургия – просто большое шоу и имитация», - заявил сегодня журналистам член фракции Республиканской партии Армении Ованнес Саакян.
По его словам, вопрос не удостоился политической реакции армянской стороны, чтобы «Турция не достигла своей цели».
«Турки, организовав литургию, желают продемонстрировать, что решают религиозные проблемы, и в то же время хотят получить политическую реакцию», - разъяснил депутат.
О.Саакян сообщил, что члены Республиканской партии не будут участвовать в литургии. Депутат призвал все политические силы страны последовать примеру РПА и поступить аналогичным образом.