Արցախի ճանաչման մասին օրինագիծը կքննարկվի հաջրոդ քառօրյայում
Այսօր մեկնարկեց Հայաստանի Ազգային ժողովի չորրորդ գումարման աշնանային նստաշրջանը: Ի թիվս օրակարգում նեկայացված հարցերի շրջանառության էր դրվել նաև սեպտեմբերի 1-ին «Ժառանգություն» խմբակցության կողմից ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանին ուղարկված որոշման նախագիծը, որի համաձայն առաջարկվում էր «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ճանաչելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծն ընդունել արտահերթ:
Այս առիթով ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, որ օրենքի նախագիծը քննարկման կդրվի հաջորդ քառօրյայի ընթացքում: ԱԺ նախագահը հստակեցրեց, որ այն դրվելու է արտահերթ քննարկման:
Նշենք, որ օրինագիծը դրական եզրակացություն չի ստացել գլխադասային հանձնաժողովի կողմից: Մինչդեռ «Ժառանգությունը», օգտվելով ԱԺ կանոնակարգ օրենքով իրեն վերապահված իրավունքից, օրինագիծը ճանաչել էր արտահերթ: Այն ենթակա է արտահերթ կարգով քննարկման հոկտեմբերի 4-10-ի քառօրյայի երկրոդ օրվա երկրորդ նիստում` հոկտեմբերի 5-ին, ժամը 14:30-16:00:

Парламент Армении обсудит вопрос признания Карабаха в октябре
Законопроект «О признании Нагорно-Карабахской Республики», представленный фракцией «Наследие» 1-го сентября в парламент Армении, будет поставлен на обсуждение в ходе следующей «четырехдневки». Об этом заявил сегодня на первом заседании осенней сессии парламента спикер НС Овик Абраамян.
Председатель парламента Армении уточнил, что проект будет представлен на обсуждение во внеочередном порядке.
Отметим, что законопроект был введен в обращение депутатами фракции «Наследие» еще 15-го октября 2009 года, однако не получил положительного заключения постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям. При этом партия «Наследие», пользуясь предоставляемым регламентом Национального Собрания правом, признала законопроект внеочередным.
Согласно регламенту НС, законопроект без голосования включен в повестку заседания парламента 5 октября.