Բաբուխանյան. Ադրբեջանը շարունակում է ֆաշիստական քաղաքականությունը
Հայկական կողմը պետք է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների առջև խնդիր դնի, որ չի շարունակելու բանակցությունները, մինչև Ադրբեջանը շարունակում է բացահայտ ռասիստական և ֆաշիստական քաղաքականությունը, այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտատարեց ՍԻՄ առաջնորդ Հայկ Բաբուխանյանը:
«Այսօր Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից վարվում է բացահայտ ռասիստական, ֆաշիտական հակահայկական քաղաքականություն, հայերին սպանելու համար ազգային հերոսի կոչումներ են տալիս, նրանց անունով դպրոցներ անվանակոչում, այդ թվում այն մարդկանց անունով, որոնք դիվերսիաներ են իրականացրել` խախտելով զինադադարի մասին համաձայնագիրը»,- ասաց բանախոսը, հիշեցնելով որ միջազգային իրավունքով դիվերսանտներին զինադադարի խախտման համար ռազմական դատարան է հասնում:
Ըստ Հ.Բաբուխանյանի, հայկական կողմը պետք է հրաժարվի շարունակել բանակցությունները, մինչև Ադրբեջանում իշխանությունները պատրաստ չլինեն քաղաքակիրթ ձևով երկխոսելու:
«Հայկական կողմը պետք է դուրս գա բանակցային գործընթացից, քանի դեռ Ադրբեջանում չի հաստատվել այնպիսի մի իշխանություն, որը տրամադրված լինի բանակցությունների»,- ասաց նա:
ՍԻՄ առաջնորդի խոսքերով` Ադրբեջանի ղեկավարության այլատյացության պատճառներից է նաև այն, որ մինչ օրս հնարավոր չի լինում զարգացնել հայ-թուրքական երկխոսությունը, քանի որ Բաքուն ճնշումներ է գործադրում Անկարայի վրա:
«Հայ-թուրքական հարաբերություններում որևէ դրական տեղաշարժ տեղի կունենա միայն այն ժամանակ, երբ Ադրբեջանը հրաժարվի իր նացիստական քաղաքականությունից»,-ասաց Հ.Բաբուխանյանը:

Бабуханян: Азербайджан продолжает проводить фашистскую политику
Армянская сторона должна поставить перед сопредседателями Минской группы ОБСЕ вопрос о том, что не будет продолжать переговоры до тех пор, пока Азербайджан осуществляет откровенно расистскую и фашистскую политику, заявил сегодня журналистам лидер Союза «Конституционное право» (СКП) Айк Бабуханян.
«Сегодня власти Азербайджана проводят откровенно расистскую и фашистскую антиармянскую политику: присуждают звания героев за убийство армян, называют именами этих убийц школы, в том числе и именами тех, кто осуществляет диверсионные акции, нарушая режим прекращения огня», - сказал лидер СКП. А.Бабуханян напомнил, что, согласно международному праву, за нарушение режима прекращения огня диверсанты должны предстать перед военным судом.
По словам А.Бабуханяна, армянская сторона должна отказаться от продолжения переговоров до тех пор, пока власти Азербайджана не будут готовы к цивилизованному диалогу.
«Армянская сторона должна выйти из переговорного процесса, поскольку в Азербайджане пока нет такой власти, которая настроена на переговорный процесс», - отметил А.Бабуханян.
По мнению главы СКП, одной из причин ксенофобии азербайджанского руководства является и тот факт, что до сих пор нет развития в армяно-турецком диалоге, так как Баку оказывает давление на Анкару.
«Позитивный сдвиг в армяно-турецких отношениях будет наблюдаться только тогда, когда Азербайджан откажется от своей нацистской политики», - сказал Айк Бабуханян.