Թբիլիսին Մոսկվայի դեմ մեղադրական փաստարկներ կհնչեցնի Հաագայում
ՄԱԿ-ի միջազգային դատարանում` Հաագայում այսօր Վրաստանը կներկայացնի 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմի վերաբերյալ իր փաստարկները Ռուսաստանի դեմ, հայտնում է Բի-Բի-Սի-ի ռուսալեզու բաժինը:
Վրաստանը միջազգային դատարան է դիմել Ռուսաստանի դեմ դեռ 2008 թվականի օգոստոսին` մեղադրելով Մոսկվային 1990-ական թվականներից Ռասայական բոլոր խտրականությունների վերացման միջազգային կոնվենցիայի խախտման մեջ:
Դատարանը դեռ չի սկսել հայցի քննությունը, քանի որ Ռուսաստանը պնդում է, որ դատարանը չունի այդ դիմումի քննարկման իրավասությունը: Հենց ռուսական կողմի այդ դիրքորոշումն է քննարկվում ներկա լսումների ժամանակ: Լսումները, որոնք կտևեն մինչև սեպտեմբերի 17-ը, սկսվել են ռուսական կողմի ելույթով:
Վրացական կողմը գտնում է, որ ունի բոլոր հիմքերը` հաջողության հասնելու այս դատական գործընթացում:
«Մենք գտնում ենք, որ բոլոր այն փաստարկները, որոնք ներկայացնում է Ռուսաստանը, միայն փորձ է խուսափել պատասխանատվությունից: Մենք հույս ունենք, որ կարող ենք ստանալ դատարանի մեծամասնության աջակցությունը»,- հայտարարել է Վրաստանը Հաագայում ներկայացնող, այդ երկրի արդարադատության փոխնախարար Թինաթին Բուրջալիանին:

Тбилиси представит сегодня в Гааге аргументы против России
Во вторник в международном суде ООН в Гааге на слушаниях по иску Грузии к России в связи с событиями августа 2008 года будут рассмотрены аргументы Тбилиси, сообщает BBC russian.
Грузия подала иск против России в августе 2008 года, обвиняя Москву в том, что ею с 1990-х годов по 2008 год были нарушены обязательства по Международной конвенции об искоренении всех форм расовой дискриминации.
Однако суд ещё не приступил к рассмотрению дела по существу, так как Россия настаивает на том, что у суда отсутствует юрисдикция по данному иску. Именно возражениям российской стороны посвящены нынешние слушания в Гааге.
Слушания, которые продлятся до 17 сентября, начались в понедельник с выступления российской стороны.
Грузинская сторона считает, что у нее имеются веские основания для того, чтобы добиться успеха в высшем судебном органе ООН.
“Мы думаем, что аргументы, которые на этом этапе выдвигает Россия - это только лишь попытка избежать ответственности. У нас очень большие надежды на то, что мы сможем получить поддержку большинства в суде, - уверена первый заместитель министра юстиции Грузии, которая представляет грузинскую сторону в Гааге, Тинатин Бурджалиани.