Հայ-թուրքական հարաբերություններ` եթե Թուրքիան ուժ ունենա
«Եթե Թուրքիայում սահմանադրական բարեփոխումները ճիշտ օգտագործվեն, ապա Թուրքիան կարող է հասնել «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» գաղափարին և բացել Հայաստանի հետ սահմանը»,- կարծում է Հանրապետական կուսակցության և անդամ, պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը:
Հ. Սահակյանի կարծիքով` այստեղ հարցը կայանում է նրանում, թե Թուրքիան իր մեջ այդքան ուժ կգտնի արդյո՞ք` Հայաստանի հետ առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելու համար: Միևնույն ժամանակ պատգամավորը հույս հայտնեց, որ կգա մի օր, երբ Թուրքիան կունենա այդ ուժը:
Անդրադառնալով Ղարաբաղի կարգավորման խնդրին` պատգամավորն ընդգծեց, որ խնդրի կարգավորումը կարող է տեղի ունենալ միայն Մինսկի խմբի ձևաչափում, ինչի «վկայությունն էր համանախագահների այցը տարածաշրջան և համանախագահների հայտարարության որոշ կետերը, որոնցով կոչ է արվում Ադրբեջանին կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել»:
Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ-ում ադրբեջանի կողմից ներկայացված հակահայկական բանաձևի օրակարգից դուրս բերման և քննարկման հետաձգմանը, Հ. Սահակյանը նշեց, որ այդ քայլն արվեց «հարցի շուրջ լարվածությունը պահպանելու նպատակով»:

Для реализации идеи «ноль проблем с соседями» Турции нужны силы
«Если в Турции конституционные изменения будут использованы правильно, она может достичь реализации идеи «ноль проблем с соседями» и открыть границу с Арменией», - считает член фракции Республиканской партии Армении Ованнес Саакян.
По мнению О.Саакяна, вопрос заключается в том, найдет ли Турция в себе силы для установления отношений с Арменией без выдвижения предварительных условий. При этом депутат выразил надежду, что наступит тот день, когда власти Турции проявят волю и пойдут на этот шаг.
Обратившись к процессу урегулирования карабахского конфликта, депутат подчеркнул, что этот вопрос может быть решен только в формате Минской группы ОБСЕ, о чем «свидетельствует визит сопредседателей в регион и некоторые пункты их заявления, в которых содержится призыв к Азербайджану проявить конструктивный подход».
Что касается снятия представленной азербайджанской стороной в ООН антиармянской резолюции с повестки Генассамблеи и отсрочки ее рассмотрения, депутат отметил, что «Азербайджан пошел на этот шаг с целью сохранения напряженности по этому вопросу».