Հայ-թուրքական հարաբերություններ` եթե Թուրքիան ուժ ունենա
«Եթե Թուրքիայում սահմանադրական բարեփոխումները ճիշտ օգտագործվեն, ապա Թուրքիան կարող է հասնել «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» գաղափարին և բացել Հայաստանի հետ սահմանը»,- կարծում է Հանրապետական կուսակցության և անդամ, պատգամավոր Հովհաննես Սահակյանը:
Հ. Սահակյանի կարծիքով` այստեղ հարցը կայանում է նրանում, թե Թուրքիան իր մեջ այդքան ուժ կգտնի արդյո՞ք` Հայաստանի հետ առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելու համար: Միևնույն ժամանակ պատգամավորը հույս հայտնեց, որ կգա մի օր, երբ Թուրքիան կունենա այդ ուժը:
Անդրադառնալով Ղարաբաղի կարգավորման խնդրին` պատգամավորն ընդգծեց, որ խնդրի կարգավորումը կարող է տեղի ունենալ միայն Մինսկի խմբի ձևաչափում, ինչի «վկայությունն էր համանախագահների այցը տարածաշրջան և համանախագահների հայտարարության որոշ կետերը, որոնցով կոչ է արվում Ադրբեջանին կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել»:
Ինչ վերաբերում է ՄԱԿ-ում ադրբեջանի կողմից ներկայացված հակահայկական բանաձևի օրակարգից դուրս բերման և քննարկման հետաձգմանը, Հ. Սահակյանը նշեց, որ այդ քայլն արվեց «հարցի շուրջ լարվածությունը պահպանելու նպատակով»:

If Turkey makes a good use of the constitutional amendment, it can secure the idea “no problems with neighbors” and open the border with Armenia, member of the Republican Party of Armenia and RPA parliamentary faction Hovhannes Sahakyan told reporters.
According to the parliamentarian, Turkey should be strong enough to establish relations with Armenia without preconditions. Meanwhile he expressed the hope that it will take place some day.
Speaking about the Nagorno Karabakh settlement Sahakyan stressed that the talks should proceed within the Minsk Group format only.
Azerbaijan withdrew the anti-Armenian resolution from the UN agenda to retain tension over the issue, according to Sahakyan.