Թուրքիայում նախկին նախագահին դատի են տվել
Թուրքական ոչ կառավարական կազմակերպությունները, արհմիություններն ու իրավապաշտպան կազմակերպությունները երեկ հայցով դիմել են դատարան` մեղադրելով Թուրքիայի նախկին նախագահ Քենան Էվրենին 1980 թվականի հեղաշրջման իրականացման մեջ, հայտնում է Տրենդը:
Նախկին գեներալին դատական պատասխանատվության ենթարկելը հնարավոր է դարձել անցած կիրակի հանրաքվեով ընդունված Սահմանադրության փոփոխություններին համաձայն դատական անձեռնմղելիությունից զրկելուց հետո:
Իրավապաշտպանները հայց են ներկայացրել Անկարայում, Ստամբուլում և Իզմիրում` պահանջելով, որ Էվրենը և հեղաշրջման երկու այլ առաջնորդները դատվեն:
1980 թվականի սեպտեմբերի 12-ի զինվորական հեղաշրջման ժամանակ 50 հազար մարդ մահապատժի էր ենթարկվել, հարյուր հազարավոր մարդիկ ձերբակալվել են, շատերը ենթարկվել են կտտանքների, հարյուրավոր մարդիկ մահացել են բանտարկության մեջ, շատերն անհայտ կորել են: Հեղաշրջումից հետո թուրքական Գլխավոր շտաբի պետ գեներալ Էվրենը դարձավ նախագահ և այդ պաշտոնը զբացեղրեց մինչև 1989 թվականը:

В Турции подали в суд на экс-президента Кенана Эврена
Турецкие неправительственные организации, профсоюзы и правозащитные организации в понедельник подали заявления о привлечении к суду экс-президента Кенана Эврена за организацию военного переворота в 1980 году, сообщает Тренд со ссылкой на Синьхуа.
Привлечение отставного генерала к суду стало возможным после того, как он был лишен судебной неприкосновенности в результате принятия поправок в конституцию на референдуме в воскресенье.
Правозащитники подали заявления в Анкаре, Стамбуле и Измире, потребовав, чтобы Эврен и два других лидера переворота были судимы.
В результате государственного переворота 12 сентября 1980 года около 50 человек были казнены, сотни тысяч были арестованы, многие подверглись пыткам, сотни людей умерли в заключении, многие пропали без вести. После переворота начальник турецкого Генштаба генерал Эврен стал президентом и занимал эту должность до 1989 года.
По словам Эврена, вмешательство военных было необходимо, чтобы положить конец многолетнему насилию между левыми и правыми группировками, в результате которого погибло около пяти тысяч человек.