Թոմ դը Վաալ. Ադրբեջանը պատերազմում չի կարող հաղթել
Քարնեգիի հաստատության ավագ վերլուծաբան Թոմ դը Վաալն այն կարծիքին է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա բախումները կշարունակվեն։ Նրա խոսքերով, մտահոգիչ է այն հանգամանքը, որ հակադիր կողմերի դիրքերը միմյանցից տեղ-տեղ միայն 40 մետր հեռավորության վրա են գտնվում։
«Ամերիկայի Ձայն»-ի հայկական ծառայությանը տված հարցազրույցում վերլուծաբանը մեծ տարբերություն է տեսնում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի եւ երկրի նախագահի ժամանակ առ ժամանակ կրկնվող հայտարարությունների միջեւ։ «Եթե երկրի նախագահը, ասում է նա, հանդես է գալիս սպառանալիքներով, ապա պաշտպանության նախարարը պատերազմի հնարավորության մասին շարունակ կատակում է»։ Վերլուծաբանը սա բացատրում է նրանց համար գոյություն ունեցող տարբեր լսարանների առկայությամբ ու Իլհամ Ալիեւի սպառնալիքներին տալիս միայն քաղաքական տոկոսներ հավաքելու մասին բացատրություն։
Թոմ դը Վաալն ասում է, թե Ադրբեջանը պիտի հասկանա, որ ռազմական եղանակով պատերազմում հաղթանակ չի կարող տանել, ինչի մասին, ըստ նրա, վկայում են հետազոտությունների արդյունքները։
Վաալը դա բացատրում է Լեռնային Ղարաբաղի աշխարհագրական դիրքով ու հայկական բանակի հզորությամբ։
«Բացի նորագույն զենքեր կրելը, պատերազմում հաղթանակ տոնելու համար պետք է կարողանալ հենվել զորքերի վրա, ինչն այս պահին Ադրբեջանն անել չի կարող», ասում է Վաշինգտոնից գործող Քարնեգի հաստատության ավագ վերլուծաբան Թոմաս դը Վաալը եւ ավելացնում, որ պատերազմի դիմելու դեպքում ադրբեջանական կողմը «ադրբեջանցի հազարավոր երիտասարդների կտանի դեպի անխուսափելի մահ»։

Том де Ваал: В случае войны Азербайджан потерпит поражение
Представитель фонда «Карнеги», британский эксперт Том де Ваал считает, что столкновения на армяно-азербайджанской линии фронта продолжатся. Он также считает беспокоящим тот факт, что позиции сторон местами отдалены друг от друга всего лишь на расстоянии 40 метров.
В интервью армянской службе «Голос Америки» Том де Ваал заявил, что в заявлениях президента и министра обороны Азербайджана усматривается огромная разница. «Если президент выступает с угрозами, то министр обороны постоянно отшучивается по поводу вероятности возобновления войны», - сказал он. Аналитик объясняет подобное обстоятельство наличием различных аудиторий, а угрозы Алиева он объясняет лишь получением политических дивидендов.
По словам Тома де Ваала, Азербайджан должен понять, что военным путем он не сможет одержать победу, о чем, по мнению аналитика, свидетельствуют результаты исследований. Он объясняет это географическим положением Карабаха и мощью армянской армии.
«Помимо обладания современным оружием, для победы в войне необходимо опираться на войска, что на данный момент Азербайджан не в силах сделать», - заявил аналитик. По его словам, в случае возобновления войны Азербайджан «приведет тысячи молодых азербайджанцев к неминуемой смерти».