Թոմ դը Վաալ. Ադրբեջանը պատերազմում չի կարող հաղթել
Քարնեգիի հաստատության ավագ վերլուծաբան Թոմ դը Վաալն այն կարծիքին է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի վրա բախումները կշարունակվեն։ Նրա խոսքերով, մտահոգիչ է այն հանգամանքը, որ հակադիր կողմերի դիրքերը միմյանցից տեղ-տեղ միայն 40 մետր հեռավորության վրա են գտնվում։
«Ամերիկայի Ձայն»-ի հայկական ծառայությանը տված հարցազրույցում վերլուծաբանը մեծ տարբերություն է տեսնում Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի եւ երկրի նախագահի ժամանակ առ ժամանակ կրկնվող հայտարարությունների միջեւ։ «Եթե երկրի նախագահը, ասում է նա, հանդես է գալիս սպառանալիքներով, ապա պաշտպանության նախարարը պատերազմի հնարավորության մասին շարունակ կատակում է»։ Վերլուծաբանը սա բացատրում է նրանց համար գոյություն ունեցող տարբեր լսարանների առկայությամբ ու Իլհամ Ալիեւի սպառնալիքներին տալիս միայն քաղաքական տոկոսներ հավաքելու մասին բացատրություն։
Թոմ դը Վաալն ասում է, թե Ադրբեջանը պիտի հասկանա, որ ռազմական եղանակով պատերազմում հաղթանակ չի կարող տանել, ինչի մասին, ըստ նրա, վկայում են հետազոտությունների արդյունքները։
Վաալը դա բացատրում է Լեռնային Ղարաբաղի աշխարհագրական դիրքով ու հայկական բանակի հզորությամբ։
«Բացի նորագույն զենքեր կրելը, պատերազմում հաղթանակ տոնելու համար պետք է կարողանալ հենվել զորքերի վրա, ինչն այս պահին Ադրբեջանն անել չի կարող», ասում է Վաշինգտոնից գործող Քարնեգի հաստատության ավագ վերլուծաբան Թոմաս դը Վաալը եւ ավելացնում, որ պատերազմի դիմելու դեպքում ադրբեջանական կողմը «ադրբեջանցի հազարավոր երիտասարդների կտանի դեպի անխուսափելի մահ»։

Clashes on the Armenian-Azerbaijani border will continue, according to Senior Associate for the Caucasus at the Carnegie Endowment for International Peace in Washington, Thomas de Waal.
Thomas de Waal said in his interview to the Voice of America that there is much difference between the statements of Azerbaijani Defense Minister and President. “The President makes threats, while the Defense Minister jokes about the possibility of war resumption.” According to the expert, it is explained by their different audiences, besides, thus Ilham Aliyev tries to gain political dividends.
Tom de Waal stressed that Azerbaijan should understand that it cannot win the war. Waal explains it by Nagorno Karabakh’s geographic position and Armenian army’s strength.
“Besides modern arms, Azerbaijan needs a strong army,” expert said. “While, Azerbaijan does not have a strong army. In case of war the Azerbaijani party will lead thousands of young people to inevitable death.”