Հայ ասպետները նամակ են հղել Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանին
Այսօր լրագրողների հետ են հանդիպել Հայ ասպետ կրթադաստիարակչական բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Կարին Տոնոյանը և բազմաթիվ հայ պատանիներ: Նրանք տեղեկացրեցին, որ նամակ են ուղարկել Թուրքիայի Հանրապետության վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, որում մասնավորապես ասված է.
«Ձերդ Գերազանցություն, մենք մի խումբ պատանիներ ենք Հայաստանից և Եվրոպայից, ովքեր ուսումնասիրում են Փոքր Ասիայի պատմությունը։ Այս տարվա օգոստոսին մենք մեկնեցինք շրջագայության Արևելյան Անատոլիա։ Այնտեղ, ցավալիորեն, տեսանք բազում հայկական հուշարձաններ ու վանքեր, որոնք ավերված էին: Այդ տարածաշրջանում ամբողջական մնացած միակ հուշարձանը Վանա լճի Աղթամար կղզում գտնվող Սուրբ խաչ վանքն է, որը 10-րդ դարի հայ ճարտարապետության և արվեստի գլուխգործոցներից է:
Ժամանելով Աղթամար` այնտեղ հանդիպեցինք թուրք ոստիկանների կոպիտ ու բռի վերաբերմունքին: Աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած զբոսաշրջիկների աչքի առաջ ոստիկանները մեզ դուրս վռնդեցին եկեղեցուց` վախեցած մեր բարձրաձայն աղոթքից: Մեզ չթողեցին անգամ մոմ վառել, ինչպես կարգն է Հայոց առաքելական սուրբ եկեղեցում: Դա տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 19-ին` Ձեր կառավարության կողմից ի ցույց ամբողջ աշխարհին թույլատրված Հայոց պատարագ մատուցելուց ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ»,- ասված է Էրդողանին ուղղված նամակում:
«Պարոն վարչապետ, թերթերում Ձեր մասին գրում են, որ Դուք հավատացյալ եք, քարոզում եք հոգևոր արժեքներ: Մենք չենք հասկանում, թե ինչո՞ւ են նման մարդու ղեկավարած երկրի ոստիկանները խոչընդոտում քրիստոնյա երեխաների աղոթքին, ինչո՞ւ են այդ ոստիկանները նյարդայնանում ու բռնանում պատանիների հանդեպ: Մեր միակ «հանցագործությունը» եկեղեցում հոգևոր երգ ու աղոթք բարձրաձայնելն էր:
Մենք ուզում ենք հարցնել Ձեզ` ինչո՞ւ հոգևոր արժեքների մասին խոսող Ձեր կառավարությունը թույլ չի տալիս խաչ տեղադրել այդ եկեղեցու գմբեթին, և այդպիսով կասկածի տակ է դնում այս տարվա սեպտեմբերի 19-ին պատարագ մատուցելու իր անկեղծությունը: Արդյո՞ք մեր աղոթքը կամ գմբեթի խաչը սպառնալիք են Ձեր երկրին: Ինչո՞ւ է նման բան տեղի ունենում 21-րդ դարում, մի երկրում, որը Եվրոպայի խորհրդի անդամ է և ցանկանում է Եվրոպական միության անդամ դառնալ:
Մենք անձամբ եղանք Ձեր երկրում տիրող այդ անհասկանալի կարգերի ու բռնության ականատեսը: Ձեր ոստիկանների վարքը հարիր չէ ժամանակակից աշխարհին: Անցել են այլևս այն ժամանակները, երբ աշխարհում տիրում էր բիրտ ուժը։ Այսօր աշխարհում կան օրենքներ, որոնք պաշտպանում են մարդու և երեխաներիս իրավունքները: Այդ թվում նաև` աշխարհի որևէ վայրում հոգևոր երգ կամ աղոթք անելու մեր իրավունքը», - նշում են նամակի հեղինակները:
Հայ ասպետ հիմնադրամի տնօրեն Կարին Տոնոյանը լրագրողներին ասաց նաև, որ այս կերպ իրենք ցանկանում են իրենց բողոքն արտահայտել` ի պատասխան օրեր առաջ իրենց հասցված վիրավորանքի: Նա նշեց, որ նամակն արդեն ուղարկված է` հուսալով, որ այն կհասնի հասցեատիրոջը:
«Պատարագը Թուրքիայի կողմից կազմակերպած հերթական թատրոնն է և բնական է, որ, եթե ներկայացման տոմսերը չեն վաճառվում, ապա տպվում են հրավիրատոմսեր, որպեսզի գոնե հանդիսատես ունենան, ոչ թե դահլիճ լցնեն, այլ հանդիսատես ունենան»,- ընդգծեց Կ. Տոնոյանը:

Today Karine Tonoyan, the head of the “Hay Aspet” foundation and many Armenian young people met with the journalists. They informed that they have sent a letter to the Turkish Prime-Minister Recep Tayyip Erdogan which reads,
“H.E. Recep Tayyip Erdogan
Prime-Minister
Republic of Turkey
Ankara
Your Excellency,
We are a group of young people from Armenia and Europe who study the history of Asia Minor. In August this year we went on a tour to Eastern Anatolia. We have witnessed numerous Armenian monasteries and monuments, which, to our chagrin, were destroyed. The only monument in the region that remains holistic is the Holy Cross church in the Akhtamar island of Lake Van, which is truly a masterpiece of Armenian art and architecture of X century.
Arriving at Akhtamar, we experienced the rude and crude attitude of the Turkish policemen. Just in front of the eyes of many tourists from different corners of the world, the police pulled us out from the church like being scared of our sonorous prayer. We had even been deprived of lighting a candle as we usually do in the Armenian Apostolic Church. That has happened only few weeks before September 19, when Your Government is set to allow serving an Armenian liturgy as a showoff to the whole world.
Dear Prime-Minister,
The newspapers write, that You are a religious person, advocating for spiritual values. We have even read that once you have been deprived of Your liberty just for reciting a religious verse.
We fail to understand how the police of a country, governed by such a man, can impede Christian children to pray, why those policemen get nervous and use force onto youngsters. The sole "crime" of ours was to sing spiritual songs and praying in the church.
We want to ask You why the Government, that does care about religious values, does not allow installing a cross on the dome of that church, and thus questions its sincerity to allow the liturgy on September 19? Is our prayer or the dome cross a threat to Your country? How can this happen in the XXI century in a country, which is a member to the Council of Europe and wishes to access the European Union?
We have eyewitnessed these ununderstandable rules and violence in Your country. The behavior of Your police is not appropriate to the modern world. It is no longer the time when the world was ruled with harsh force. In the modern world there are laws that protect the rights and dignity of people and us – children, including our right to sing religious songs and bend the knees in any corner of the world.
Diana Amirkhanyan
Armine Aleksanyan
Narek Aleksanyan
Shota Ghazaryan
Angela Khachaturyan
Tehmine Makoyan
Tovmas Avetisyan
Arsen Harutyunyan
Aren Petunts
Arman Madatyan (Citizen of Belgium)”
The director of “Hay Aspet” mentioned that in this way they try to express their protest for the insults that they received few days before in that country. She mentioned that the letter is sent already, and hoped that it will reach its addressee.
“The Liturgy is a usual performance staged by Turkey and it is natural, when the tickets for the performance are not being sold out then invitation cards are being sent, for at least having audience,” K. Tonoyan noticed.