Հայ ասպետները նամակ են հղել Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանին
Այսօր լրագրողների հետ են հանդիպել Հայ ասպետ կրթադաստիարակչական բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Կարին Տոնոյանը և բազմաթիվ հայ պատանիներ: Նրանք տեղեկացրեցին, որ նամակ են ուղարկել Թուրքիայի Հանրապետության վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, որում մասնավորապես ասված է.
«Ձերդ Գերազանցություն, մենք մի խումբ պատանիներ ենք Հայաստանից և Եվրոպայից, ովքեր ուսումնասիրում են Փոքր Ասիայի պատմությունը։ Այս տարվա օգոստոսին մենք մեկնեցինք շրջագայության Արևելյան Անատոլիա։ Այնտեղ, ցավալիորեն, տեսանք բազում հայկական հուշարձաններ ու վանքեր, որոնք ավերված էին: Այդ տարածաշրջանում ամբողջական մնացած միակ հուշարձանը Վանա լճի Աղթամար կղզում գտնվող Սուրբ խաչ վանքն է, որը 10-րդ դարի հայ ճարտարապետության և արվեստի գլուխգործոցներից է:
Ժամանելով Աղթամար` այնտեղ հանդիպեցինք թուրք ոստիկանների կոպիտ ու բռի վերաբերմունքին: Աշխարհի տարբեր ծայրերից ժամանած զբոսաշրջիկների աչքի առաջ ոստիկանները մեզ դուրս վռնդեցին եկեղեցուց` վախեցած մեր բարձրաձայն աղոթքից: Մեզ չթողեցին անգամ մոմ վառել, ինչպես կարգն է Հայոց առաքելական սուրբ եկեղեցում: Դա տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 19-ին` Ձեր կառավարության կողմից ի ցույց ամբողջ աշխարհին թույլատրված Հայոց պատարագ մատուցելուց ընդամենը մի քանի շաբաթ առաջ»,- ասված է Էրդողանին ուղղված նամակում:
«Պարոն վարչապետ, թերթերում Ձեր մասին գրում են, որ Դուք հավատացյալ եք, քարոզում եք հոգևոր արժեքներ: Մենք չենք հասկանում, թե ինչո՞ւ են նման մարդու ղեկավարած երկրի ոստիկանները խոչընդոտում քրիստոնյա երեխաների աղոթքին, ինչո՞ւ են այդ ոստիկանները նյարդայնանում ու բռնանում պատանիների հանդեպ: Մեր միակ «հանցագործությունը» եկեղեցում հոգևոր երգ ու աղոթք բարձրաձայնելն էր:
Մենք ուզում ենք հարցնել Ձեզ` ինչո՞ւ հոգևոր արժեքների մասին խոսող Ձեր կառավարությունը թույլ չի տալիս խաչ տեղադրել այդ եկեղեցու գմբեթին, և այդպիսով կասկածի տակ է դնում այս տարվա սեպտեմբերի 19-ին պատարագ մատուցելու իր անկեղծությունը: Արդյո՞ք մեր աղոթքը կամ գմբեթի խաչը սպառնալիք են Ձեր երկրին: Ինչո՞ւ է նման բան տեղի ունենում 21-րդ դարում, մի երկրում, որը Եվրոպայի խորհրդի անդամ է և ցանկանում է Եվրոպական միության անդամ դառնալ:
Մենք անձամբ եղանք Ձեր երկրում տիրող այդ անհասկանալի կարգերի ու բռնության ականատեսը: Ձեր ոստիկանների վարքը հարիր չէ ժամանակակից աշխարհին: Անցել են այլևս այն ժամանակները, երբ աշխարհում տիրում էր բիրտ ուժը։ Այսօր աշխարհում կան օրենքներ, որոնք պաշտպանում են մարդու և երեխաներիս իրավունքները: Այդ թվում նաև` աշխարհի որևէ վայրում հոգևոր երգ կամ աղոթք անելու մեր իրավունքը», - նշում են նամակի հեղինակները:
Հայ ասպետ հիմնադրամի տնօրեն Կարին Տոնոյանը լրագրողներին ասաց նաև, որ այս կերպ իրենք ցանկանում են իրենց բողոքն արտահայտել` ի պատասխան օրեր առաջ իրենց հասցված վիրավորանքի: Նա նշեց, որ նամակն արդեն ուղարկված է` հուսալով, որ այն կհասնի հասցեատիրոջը:
«Պատարագը Թուրքիայի կողմից կազմակերպած հերթական թատրոնն է և բնական է, որ, եթե ներկայացման տոմսերը չեն վաճառվում, ապա տպվում են հրավիրատոմսեր, որպեսզի գոնե հանդիսատես ունենան, ոչ թե դահլիճ լցնեն, այլ հանդիսատես ունենան»,- ընդգծեց Կ. Տոնոյանը:

«Армянские рыцари» отправили письмо премьер-министру Турции
Сегодня в ходе встречи с журналистами директор образовательно-воспитательного благотворительного фонда «Армянский рыцарь» Карин Тоноян и представители армянской молодежи сообщили, что направили премьер-министру Турецкой Республики Реджепу Тайипу Эрдогану письмо, в котором, в частности, говорится:
«Ваше Превосходительство, мы – группа юношей и девушек из Армении и Европы, изучающая историю Малой Азии, в августе этого года посетили Восточную Анатолию. К сожалению, там мы стали свидетелями многочисленных разрушенных армянских памятников и храмов. Единственным уцелевшим памятником в этом регионе является церковь Сурб Хач на острове Ахтамар озера Ван, являющаяся шедевром армянской архитектуры и искусства 10 века.
Прибыв на остров Ахтамар, мы столкнулись с грубым и невежественным отношением турецких полицейских. На глазах у прибывших из различных стран мира туристов полицейские, испугавшись, услышав наши молитвы, выгнали нас из церкви. Нам не позволили даже зажечь свечки, как это принято в Святой Армянской Апостольской Церкви. Это произошло 19 сентября, за несколько недель до разрешенной Вашим правительством на показ всему миру церемонии проведения Армянской литургии», - говорится в направленном премьер-министру Турции письме.
«Господин премьер-министр, в газетах о Вас пишут, что Вы верующий человек, проповедуете религиозные ценности. Мы не понимаем, почему полицейские руководимой таким человеком страны препятствуют молитве детей-христиан, почему эти полицейские проявляют нервозность и насилие в отношении молодых людей? Ведь нашим единственным «преступлением» была вознесенная в церкви молитва и духовная песня.
Мы желаем спросить Вас – почему заявляющее о духовных ценностях Ваше правительство не позволяет установить крест на куполе этой церкви, тем самым, ставя под сомнение искренность решения о проведении литургии 19 сентября. Неужели наша молитва или крест на куполе угрожают Вашей стране? Почему подобное происходит в 21 веке, в стране, которая является членом Совета Европы и стремится стать членом Европейского Союза?
Мы, лично, стали свидетелями царящих в Вашей стране непонятных порядков и насилия. Поведение ваших полицейских не соответствует требованиям современного мира. Прошли времена, когда в мире господствовала грубая сила. Сегодня в мире действуют законы, защищающие права человека и детей – в том числе и наше право совершать молитву в любой части мира», - отмечают авторы письма.
Директор фонда «Армянский рыцарь» Карин Тоноян сообщила также журналистам, что таким образом они хотят выразить свой протест в ответ на нанесенное им несколько дней назад оскорбление. Она отметила, что письмо уже отправлено премьер-министру Турции и выразила надежду, что оно дойдет до адресата.
«Литургия – очередной театр, организованный турецкими властями и естественно, что если билеты на спектакль не продаются, то отправляются пригласительные, чтобы хотя бы иметь зрителя», - подчеркнула Карин Тоноян.